Aż 700 metrów! Tyle będzie liczyć Shenzhen Hong Kong International Center. To ponad dwa razy więcej niż Wieża Eiffla. Będzie to drugi, po Burj Khalifa liczącym 829,8 metrów, najwyższy drapacz chmur na świecie. Wśród chińskich budynków obecnie najwyższe jest liczące 599 metrów Międzynarodowe Centrum Finansowe Pingan, które powstało w 2016 roku.

Shenzhen Hong Kong International Center zaprojektowali Adrian Smith oraz Gordon Gill. Projekt powstał w 2018 roku, a jego wykonawcą jest deweloper Shiamo Group. Według danych podanych przez „China Daily”, firma zainwestowała w budynek blisko 7,5 miliarda dolarów.

Wygląd bryły jest inspirowany trenującymi sportowcami. Budynek będzie wykończony szkłem o wysokiej wydajności, dzięki czemu zmniejszą się straty ciepła oraz zapewnione będzie naturalne oświetlenie. Na uwagę zasługuje złożona, rzeźbiona fasada, co ma złagodzić negatywny wpływ wiatru na nią. Budynek będzie miał naturalną wentylację oraz gromadził będzie wodę deszczową. Zostaną również pełnione w tym projekcie wymagania certyfikatu LEED Platinum w zakresie standardów budowlanych.

Shenzhen Hong Kong International Center powstaje w dzielnicy Longgang. Będą się w nim mieściły apartamenty i biura, planowane są również restauracje, sklepy, strefa wellness, hotel oraz sale konferencyjne. Dużą atrakcją mają być tarasy widokowe stworzone z myślą o turystach odwiedzających wieżowiec. Budynek zostanie oddany do użytku w 2024 roku.

Miasto Shenzhen znajduje się w południowo-wschodniej części Chin, w pobliżu granicy z Hongkongiem. Kiedyś było biedną rybacką miejscowością, a dziś to jeden z największych portów na świecie i chińskie centrum technologiczne.

źródło: http://smithgill.com/