W tegorocznej edycji Archi-World Academy jednym z dwunastu zwycięzców był projekt pod nazwą “Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski”, stworzony przez Przemysława Chimczaka, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Materiały: Przemysław Chimczak

Materiały: Przemysław Chimczak

Konkurs organizowany jest co dwa lata i wyróżnia najlepsze koncepcje architektoniczne z całego świata. Powstał z myślą o studentach architektury. Nagrodą jest płatny staż w jednej z renomowanych pracowni architektonicznych. Do Archi-World Academy zgłoszono prawie 1500 prac. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: “Building in Smart Cities” czyli “Budowanie w inteligentnych miastach”.

Nagrodzony projekt dotyczył warszawskiego Mordoru, czyli Służewca Przemysłowego i sposobów na jego ożywienie. Coliving to forma mieszkaniowa, która opiera się na współdzieleniu. Wychodził naprzeciw opustoszeniu w tej części miasta po godzinach pracy i może być czynnikiem wywołującym ruch. Jest ona odpowiedzią na rosnącą mobilność mieszkańców, a także na izolację społeczną.

Materiały: Przemysław Chimczak

Materiały: Przemysław Chimczak

Budynek jest z założenia otwarty na sąsiedztwo. Znaleźć się w nim mają: kawiarnia, bary, sklep czy klub fitness. Na piętrach, obok mieszkań, mają się mieścić duże przestrzenie wspólne. Do tego każde trzy pietra będą łączone otwartą klatką schodową. Do dyspozycji mieszkańców będzie też wspólny dziedziniec oraz ogrody dachowe.

W poprzedniej edycji nagrodzono projekt Macieja Warota.