Z roku na rok maleje liczba nowych domów z piwnicą, a jeszcze nie tak dawno była ona obowiązkowym elementem, bowiem służyła przede wszystkim do przechowywania opału na zimę.

Dziś piwnica jest traktowana jako pomieszczenie gospodarcze, a nie jak kotłownia ze względu na obecnie stosowane metody ogrzewania. Może pełnić wiele funkcji, dlatego projektując dom należy się nad nią zastanowić.

Kiedy warto inwestować w piwnicę

Wiele osób rezygnuje z piwnicy przede wszystkim ze względów oszczędnościowych. Jeśli jednak decydujemy się na niewielki dom bez możliwości rozbudowy bryły, wówczas należy rozważyć podpiwniczenie. Ponadto piwnica dobrze się sprawdzi wszędzie tam, gdzie mamy pochyły teren ze spadkiem około 1,5 m. Nie musimy wówczas go wyrównywać. Piwnica latem pozwala utrzymać niższą temperaturę, dzięki czemu można ochłodzić dom.

Rozważając podpiwniczenie trzeba przede wszystkim sprawdzić poziom wód gruntowych. W przypadku jego wysokiego poziomu, zwłaszcza jeśli znajdowałby się ponad planowaną podłogą, lepiej z piwnicy zrezygnować. Koszt izolacji jest wtedy zbyt wysoki.

Wiele zastosowań

Wyboru domu z piwnicą lub bez musimy dokonać na etapie projektu. Warto pamiętać, że może ona pełnić różne funkcje. Czynnikiem decydującym są przede wszystkim warunki, jakie w niej panują. Najczęściej mieszczą się tu pomieszczenia gospodarcze i techniczne. W piwnicy można przechowywać sprzęt sportowy lub zaadoptować ją na siłownię. Można też zaprojektować w niej salę kinową, przy czym musimy pamiętać, że pomieszczenie nie może być zbyt niskie, żeby można było zapewnić właściwe parametry akustyczne. Z uwagi na oszczędność miejsca na działce często w piwnicy umieszcza się garaż. Świetnie sprawdzi się też jako miejsce przechowywania wina i spiżarnia. Można w niej utrzymać stałą temperaturę oraz odpowiednią wilgotność. Warto też rozważyć umieszczenie w piwnicy pralni i suszarni.

Piwnica – co musimy wiedzieć?

Aby piwnicę można było zaadoptować na pomieszczenie mieszkalne lub rekreacyjne idealna byłaby wysokość 2,5-2,7 m. Jeśli jednak planujemy w niej jedynie kotłownię wystarczą nam 2 m.

Ściany piwnicy muszą być solidne – na nich opiera się reszta domu. Podstawą piwnicy są ławy fundamentowe, których wysokość i szerokość są określone w projekcie. Zwykle do ich wykonywania wybiera się mieszanki betonowe zbrojone prętami. Na ławach układa się izolację przeciwwilgociową. Następnie budowane są ściany. Warto, aby materiał do ich wykonania był mrozoodporny i wodoodporny. Do stawiania ścian zewnętrznych piwnic najlepiej sprawdzą się: cegła pełna, bloczki betonowe, beton oraz keramzytobeton. Należy unikać ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych. Warto, aby ściany posiadały dobre parametry cieplne, dzięki czemu unikniemy nadmiernych strat energii.

Trzeba również pomyśleć o świetle dziennym. Przyjmuje się, że okna w piwnicy powinny mieć minimum 90 cm szerokości, a optymalnie 120 cm. Musimy pamiętać o instalacji elektrycznej, w tym wystarczającej ilości gniazd.

Kiedy planujemy, że piwnica nie będzie jedynie garażem czy spiżarnią i będziemy potrzebować wyższej temperatury, musimy pomyśleć o instalacji grzewczej. A jeśli chcemy, by mieściła się tam łazienka czy dodatkowa toaleta niezbędne będzie doprowadzenie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

W przypadku nieodpowiedniego poziomu izolacji przeciwwilgociowej może pojawić się grzyb lub pleśń. Ponadto wilgotne ściany mogą się kruszyć, co obniża ich wytrzymałość. Wówczas konieczne może się okazać wzmocnienie konstrukcji nośnej budynku. Wiąże się to z kosztami. W piwnicy trzeba też pamiętać o odpowiedniej wentylacji.

Jaki jest koszt budowy domu z piwnicą?

Szacuje się, że koszt budowy domu z piwnicą jest wyższy o nawet 30% niż w przypadku domu bez niej. Koszty wiążą się przede wszystkim z fundamentami oraz ścianami i podłogą. Trzeba pamiętać o izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej. W niektórych wypadkach konieczny jest drenaż opaskowy lub dodatkowa termoizolacja. Rosną także koszty prac wykończeniowych. A kiedy chcemy, aby w piwnicy mieścił się garaż musimy doliczyć koszt podjazdu.

Należy również pamiętać o wyższych kosztach eksploatacji, które mogą zwiększyć się nawet o 20%, bowiem piwnica musi być choć częściowo ogrzewana, inaczej następuje wychłodzenia pomieszczeń nad nią.

Kiedy nie warto budować domu z piwnicą?

W przypadku rozłożystych domów nie ma potrzeby budowania piwnicy. Nie warto też decydować się na nią przy gliniastym podłożu, bowiem nawet niski poziom wód gruntowych może powodować pojawienie się zawilgocenia. Wtedy trzeba zrobić drenaż. Kiedy poziom wód gruntowych znajduje się powyżej fundamentów wówczas występuje ryzyko zawilgocenia ścian lub zalania piwnic.

Rozwiązaniem, które czasem bywa stosowane jest częściowe podpiwniczenie. Jednak z uwagi na koszty są one podobne do całkowitego podpiwniczenia.

Piwnica stanowi integralną część projektu, który jest podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę.

Autor: Monika Borkowska-Szmit