Pierwsza edycja konkursu na „Dworzec Roku” została rozstrzygnięta. Zwyciężył obiekt z Wągrowca.

Konkurs został zorganizowany jest przez Fundację ProKolej oraz Fundację Grupy PKP. Brano w nim po uwagę przede wszystkim funkcjonalność, walory architektoniczne, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, integrację z miastem, a także jakość obsługi podróżnych w punktach informacyjnych i w kasach. W jury konkursy zasiadają: Jacek Wesołowski, Jolanta Kramarz, Andrzej Goltz, Katarzyna Kapczyńska, Anna Popek.

 

O miano najlepszego w Polsce walczyły 32 obiekty, a w finale znalazło się ich 10, wśród nich dworce Bydgoszcz Główny, Gdynia Główna, Toruń Główny, Warszawa Centralna, Wrocław Główny, a także dworce w Bielsku-Białej, Kartuzach, Katowicach, Tarnowie i Wągrowcu.

Projekt zwycięskiego dworca stworzyli architekci poznańskiej pracowni Consultor: Anita Horowska, Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak. Łączy on historyczny budynek z funkcjonalnością oraz nowoczesnym designem. Obiekt w Wągrowcu został wyremontowany w 2015 roku, a koszt remontu to 15 mln zł.

Budynek dworca przed remontem

Wnętrze dworca przed remontem

Przystanek autobusowy przed modernizacją

Z kolei w internetowym głosowaniu publiczność wybrała swojego zwycięzcę, którym okazał się dworzec w Kartuzach. Zebrał on 1664 głosów z niemal 5000 oddanych. Budynek powstał na miejscu starego z lat 50., wyburzonego w 2016 roku. Koszt inwestycji to 26 mln złotych. Budynek wewnątrz wykończono szkłem i drewnem. Na dole znajdują się punkty obsługi pasażerów, zaś na górze podróżni mają do dyspozycji bibliotekę. Wnętrze dworca zaprojektował Jan Sikora.

Na zwycięskich obiektach mają zawisnąć tabliczki pamiątkowe. Celem konkursu jest nie tylko wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, ale też propagowanie dobrych praktyk w zakresie obsługi podróżnych, promowanie dworców funkcjonalnych i nowoczesnych oraz pokazywanie pozytywnych zmian w infrastrukturze kolejowej.

Zdjęcia: Pracownia Architektoniczna Consultor