Teatr „Baj Pomorski” z zewnątrz wygląda bardzo oryginalnie. Jego frontowe ściany mają formę szafy pełnej szuflad. Dodatkowo zdobione są one płaskorzeźbami prezentującymi postacie bajkowe. Atrakcją jest również wbudowany w bryłę ogromny zegar. Pozostała część budynku jest murowana, a na uwagę zasługują duże przeszklenia. Wykończenie to połączenie drewna, szkła, metalu i betonu. Wewnątrz stworzono przestronne foyer z kominkiem.

Budynek jest usytuowany na wzgórzu, niedaleko ruin zamku, a jego wygląd wkomponowuje się w styl toruńskiej starówki. Wieczorem teatr jest efektownie oświetlony.

Dzisiejszy kształt teatru to wynik przebudowy, która miała miejsce w latach 2005-2006. Zmiany w wyglądzie budynku zainicjował dyrektor placówki Zbigniew Lisowski, a swój wkład miał też scenograf Pavel Hubička, którzy współpracowali z architektami: Elżbietą i Mateuszem Grochockimi. „Baj Pomorski” został zaprojektowany z myślą o najmłodszych widzach, a sam budynek rozbudza dziecięcą wyobraźnię.

Foto: Piotr Frąckiewicz

Głównym inwestorem był Urząd Miasta Torunia. Pozyskano też środki z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Wykonawcą projektu była firma Budtech. W czasie przebudowy powierzchnia teatru zwiększyła się prawie dwukrotnie. Koszt inwestycji wyniósł 13 mln złotych.

Projekt teatru zdobył tytuł Obiektu Roku 2007 miasta Torunia w kategorii modernizacja i rewitalizacja już istniejących budynków. Co ważne, spodobał się mieszkańcom Torunia i widzom.

Obecnie trwają prace nad przebudową amfiteatru, który ma być stylizowany na teatr szekspirowski. Na ten cel „Baj Pomorski” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zdjęcie otwarciowe: Studio OZ