Wprowadzenie umowy deweloperskiej sprawiło, że zakup własnego lokum jest dużo bardziej bezpieczny. By skorzystać z jej zapisów, warto dowiedzieć się, co zawiera i czego możemy spodziewać się od dewelopera.

Ustawa daje nabywcom wiele praw, a sprzedającego obarcza sporą odpowiedzialnością. Najbardziej istotny z punktu widzenia kupującego jest prospekt deweloperski. Jest on integralną częścią umowy, ściśle określoną w ustawie. Podstawową informacją, którą warto sprawdzić, są dane firmy. W prospekcie będzie to większości przypadków nazwa spółki celowej, która odpowiada za daną inwestycję. Najczęściej będzie to spółka z dopiskiem „komandytowa”. Taka forma działalności jest przyjmowana przez deweloperów ze względów podatkowych. Dla kupującego dużo istotniejsza jest informacja o tym, kto stoi za konkretną inwestycją, czyli kim jest deweloper. Taka informacja również powinna się znaleźć w prospekcie. Wtedy możemy przeanalizować poprzednie dokonania dewelopera, ocenić, jak zrealizował inne inwestycje. Jeśli mamy trochę czasu, warto pojechać i zobaczyć, w jakim standardzie oddano osiedle czy budynek. Popytać mieszkańców, czy nie mieli problemów z usterkami lub terminami.

Renoma i dokonania dewelopera, jego kadra kierownicza to najważniejsze informacje. To bardzo ważne, kto zarządzą firmą, bardzo istotna jest również informacja o wykonawcach. To oni tak naprawdę budują Państwa dom. Jeśli wykonawcy – niezależnie od tego, czy jest to jedna firma, czy kilka – są rzetelni i mają doświadczenie, to w przyszłości raczej nie będzie usterek. Proszę pamiętać, że kiedy gwarancja się skończy, wszelkie naprawy będą obciążały Państwa budżet. Mogą to być np. przeciekające tarasy, odpadający tynk na elewacji czy uszkodzenia dachu. Koszty użytkowania domu mocno wtedy wzrastają.

Inną istotną informacją zawartą w prospekcie są dane o gruncie, na którym powstaje inwestycja. W tym dziale powinny się też znaleźć informacje dotyczące planowanych inwestycji w odległości 1 kilometra. Jeśli będzie to dom kultury, to dobrze. Gorzej, jeśli koło Państwa bloku ma powstać inwestycja uciążliwa dla otoczenia, np. hałaśliwe centrum handlowe lub warsztat.

Warto sprawdzić, czy deweloper ma prawomocne pozwolenie na budowę, jaki jest termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz harmonogram budowy. Prospekt jest również źródłem informacji na temat liczby budynków w inwestycji oraz ich rozmieszczenia – w ten sposób dowiedzą się Państwo choćby tego, jaki po zakończeniu budowy będzie widok z okna.

Inną informacją, jaką znajdziemy w prospekcie, jest forma finansowania, najczęściej będzie to rachunek powierniczy otwarty lub zamknięty, bardzo rzadko budowa jest finansowana ze środków własnych, choć i takie sytuacje się zdarzają.

Część prospektu stanowi karta indywidualna. Z niej można odczytać wszelkie informacje dotyczące naszego domu. To nie tylko metraż, wykończenie, liczba pomieszczeń czy rzut domu. Bardzo ważną informacją jest cena za metr kwadratowy i warunki jej modyfikacji. Proszę pamiętać, że deweloper ma obowiązek bezpłatnie przekazać wszystkie te informacje przed podpisaniem umowy. Warto je sprawdzić, wtedy zakup będzie bezpieczną inwestycją.

Autor: Jarosław Knap