Przez cztery dni teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamienił się w kolorowy festiwal najnowszych rozwiązań dla budownictwa. Prawie 1000 wystawców z 30 krajów zaprezentowało swoją flagową ofertę podczas targów Budma i WinDoor-tech 2019. Nowoczesne maszyny, roboty, specjalistyczne dźwigi przyciągnęły blisko 50 tysięcy profesjonalistów.

Materiały: Grupa MTP

Było głośno i inspirująco, ale przede wszystkim dobry biznes „wisiał w powietrzu”. Nic dziwnego – branża stolarki to od kilku lat w Polsce narodowa duma. Trwające od 12 do 15 lutego targi WinDoor-tech tylko to potwierdziły.

Targi nowych technologii

Jesteśmy czwartą gospodarką jeśli chodzi o wielkość produkcji, pierwszym eksporterem i pierwszym producentem w Europie, na świecie to drugi wynik. Jest się czym chwalić. Mamy świetną koniunkturę budowlaną. Stolarka i budownictwo to naczynia połączone. Te targi to wielkie święto naszej branży – mówił Janusz Komurkiewicz, prezes Polskiego Związku Okna i Drzwi podczas otwarcia targów WinDoor-tech i Budmy.

Na gali nie zabrakło posłów, senatorów, przedstawicieli władz samorządowych, prezesów najważniejszych stowarzyszeń i izb branżowych. O tym jak ważne dla polskiej gospodarki jest budownictwo, a co za tym idzie branża stolarki, przekonywał także Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Budownictwo to 10 proc. produktu krajowego brutto! Polska gospodarka bez tego sektora nie miałaby szansy na rozwój. Na tych targach widać działania na rzecz dobrego budownictwa, nowych technologii, innowacji, rozwiązań technologicznych. Po to by championi polskiego budownictwa mogli rozwijać swoje produkty eksportowe i uzyskiwać wsparcie państwa w tym zakresie – konkludował minister Artur Soboń.

Materiały: Grupa MTP

W blasku złota

Podczas uroczystego otwarcia targów WinDoor-tech i Budmy wręczono także prestiżowe laury: Złote Medale MTP oraz nagrody Acanthus Aureus.

Złote medale za szczególnie wyróżniające się produkty na WinDoor-tech trafiły do firm: CDA Polska, Fimtec, Elumatec, R&D Tech. Z kolei nagrody Acanthus Aureus otrzymali wystawcy, którzy najpiękniej zarówno graficznie jak i architektonicznie zaaranżowali swoje stoiska podczas tej edycji targów. Tą statuetką mogą pochwalić się już: Sadowski, Imac, Fimtec, CDA Polska, Elumatec.

Na targach szczególnie chwalimy się nagrodzonym Złotym Medalem MTP programem Visualizer. Niewiele firm na świecie takie rozwiązania wdrożyło. To nowość, nasz program autorski, który napisaliśmy od zera – mówił Tomasz Maraszek z CDA Polska.

Flagowa oferta WinDoor-tech to ekspozycja najnowszych osiągnięć z zakresu automatyzacji produkcji, w tym maszyn i urządzeń do obróbki drewna, tworzyw sztucznych i aluminium.

Automatyzacja i software to trendy najbliższej przyszłości – mówił Grzegorz Rosłaniec z Fimtec. Firma na WinDoor-tech promowała m.in. dwa produkty nagrodzone Złotymi Medalami MTP: DCM1 – numerycznie sterowaną zagniatarkę do naroży aluminiowych oraz zgrzewarkę Kształtową SL4FF EVO. A to wszystko na imponującym stoisku docenionym statuetką Acanthus Aureus.

– To niespotykane dotąd na runku urządzenia, nie wymagające dodatkowej obsługi. Zastępują wykwalifikowanych pracowników, których na rynku brakuje – przekonywał Grzegorz Rosłaniec.

Elumatec, wystawca WinDoor-tech to zdobywca Złotego Medalu MTP za Centrum obróbcze profili SBZ 122/75.

Trendem w naszej branży jest łączenie procesów. Do tej pory odbywały się one z pomocą dwóch, trzech maszyn. Dążymy do tego aby w ramach jednego urządzenia te procesy łączyć. Okazuje się, że ludzie z wymogami jakościowymi nie do końca sobie radzą. Stąd też automatyzacja, robotyzacja, digitalizacja różnego rodzaju procesów. Nam nie chodzi o to żeby dla ludzi tej pracy zabrakło tylko żeby tę pracę ułatwić, zwiększyć efektywność i jakość produkcyjną. W szeroko rozumianej branży okienno-drzwiowej nie da się tych procesów zautomatyzować całkowicie – mówił Waldemar Lis, prezes Elumatec.

Nagrodzone statuetką Acanthus Aureus stoisko firmy Imac wyróżniało się przestrzenną formą przyciągając targowych gości.

– Odwiedzają nas nie tylko klienci z Polski, ale z zagranicy, szczególnie silny jest rynek ukraiński. Gościliśmy w tym roku delegację czołowych producentów ukraińskich – cieszył się owocnymi targami Konrad Musiał z Imac.

Po raz czwarty złotym medalistą WinDoor-tech została firma R&D Tech. Nagrodzono 4 –osiowe centrum obróbcze CNC przeznaczone do obróbki profili z aluminium, PVC, stopów lekkich lub stali.

– W ciągu 10 lat istnienia naszej firmy, w branży stolarki otworowej coraz bardziej zauważalna jest zaawansowana technologia, rozwinęła się też automatyzacja. Nagrodzony w tym roku produkt zostawia konkurencję z tyłu. Rynek rozwija się w kierunku automatyzacji procesów produkcyjnych. Ten trend widoczny jest już od kilku lat. Dotyka to bardzo stolarkę branży otworowej – przekonywał Tomasz Rybka, prezes R&D Tech.

Materiały: Grupa MTP

Producenci okien śledzą rynek

Związek Polskie Okna i Drzwi – patron honorowy targów Budma i WinDoor-tech w tej edycji silnie zaznaczył swoją obecność.

Organizowana już po raz trzeci Monteriada spotkała się z dużym zainteresowaniem. O idei “dobrego montażu” mówił podczas konferencji prasowej prezes POiD, Janusz Komurkiewicz. Zauważył, że związek działa nie tylko na rzecz rozwijania branży i podnoszenia jakości produktów, ale też ich montażu, ponieważ nawet najlepsze produkty nie spełnią swoich wymagań jeśli będą źle zamontowane.

Jesteśmy liderem eksportu w stolarce budowlanej. Zakłady, które kiedyś były małe rozrosły się, wprowadzając nowoczesne linie produkcyjne. Dzięki temu polskie okna i drzwi stały się naszą specjalnością narodową. Chcemy promować związek jako liderów branży. Każdy członek jest wyjątkowy bo należy do elity. Uważamy, że każdy z nas to orzeł polskiej stolarki, orzeł będący naszym symbolem i dobrem narodowym, podobnie jak polska stolarka – podkreślał Janusz Komurkiewicz.
Istniejący od ponad 20 lat POiD to jedyna organizacja zrzeszająca producentów. Należy do niej ponad stu członków.

Ta edycja WinDoor-tech , podobnie jak poprzednie, pokazała, że pomysł wyłonienia specjalnej strefy wystawienniczej dla sektora branży otworowej i zorganizowania niezależnych targów w synergii z Budmą, był jak najbardziej trafiony. Producenci okien, wystawcy Budmy mieli możliwość śledzenia nowych rozwiązań prezentowanych przez swoich obecnych i potencjalnych wystawców na WinDoor-tech. Ekspozycja obejmowała ofertę zarówno z Polski jak i z zagranicy. W tym roku wśród wystawców znalazły się m.in. firmy z Austrii, Czech, Finlandii, Holandii, Izraela, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Turcji oraz Włoch.

Nowości, które pokazujemy na stoisku są związane z motoryką i sterowaniem inteligentnym domem. Cały czas poszukujemy nowinek, żeby zaproponować najlepsze rozwiązania będące „na topie”. Ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami – mówił Adam Pędzich, prezes AdamS.

Z kolei Radosław Bartochowski z Erkado podkreślał, że dzięki ekspozycji WinDoor-tech firma jest w stanie odkryć coś nowego i dostosować do potrzeb klienta.

Mimo automatyzacji, staramy się aby na końcu wszelkich procesów był człowiek, żeby to człowiek był kontrolerem jakości maszyn produkujących drzwi – dowodził.

O poszukiwaniu nowych trendów mówił także podczas targów Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu Fakro, prezes POiD.

Z wielką uwagą obserwujemy co dzieje się na WinDoor-tech, śledzimy trendy, potrzebujemy nowych technologii żeby produkować więcej, szybciej i oczywiście bez uszczerbku dla jakości – przekonywał.

Miniona edycja WinDoor-tech udowodniła, że polski sektor stolarki budowlanej jest bez wątpienia gałęzią innowacyjną, czerpiącą wiedzę zza granicy, ale przede wszystkim kreującą własne rozwiązania techniczne. Właśnie te nowości są głównym magnesem przyciągającym profesjonalistów.

Podczas WinDoor-tech słyszeliśmy wiele pozytywnych opinii. To pozwala nam wierzyć, że idziemy w dobrym kierunku. Cieszymy się sukcesem targów pracując jednocześnie nad ich dalszym rozwojem. Wspólnie z wystawcami, liderami branży przygotowujemy już kolejną edycję WinDoor-tech, która planowana jest w 2021 roku – mówi Mateusz Szymczak, dyrektor targów WinDoor-tech.

Więcej na: www.windoortech.pl