Według danych GUS-u w styczniu 2019 roku do użytku zostało oddanych więcej mieszkań niż przed rokiem. Nieznacznie spadła zaś liczba lokali mieszkaniowych, na których budowę wydano pozwolenie oraz których budowa zastała rozpoczęta.

Tylko w pierwszym miesiącu tego roku oddano do użytkowania nieco ponad 16 tysięcy mieszkań, czyli o ponad 8% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Z tego niemal 10 tysięcy oddali deweloperzy, a 6 tysięcy inwestorzy indywidualni. Natomiast mniej lokali mieszkalnych oddano w budownictwie spółdzielczym. W porównaniu z 2018 rokiem było to ponad czterokrotnie mniej (24 do 111). Jeśli chodzi o inne formy budownictwa, takie jak czynszowe, zakładowe czy komunalne, przekazano niespełna 300 mieszkań, czyli nieznacznie więcej niż w styczniu 2018 roku.

W tym czasie wydano nieco ponad 20 tysięcy pozwoleń oraz dokonano zgłoszenia z projektem budowy. To podobnie jak w styczniu roku ubiegłego. Najwięcej pozwoleń uzyskali inwestorzy, którzy budują na sprzedaż oraz wynajem – 13,9 tysięcy i inwestorzy indywidualni – 6 tysięcy. Znacznie zmniejszyła się za to liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie w budownictwie spółdzielczym – z 176 na 40 mieszkań oraz z 628 mieszkań do 156 w pozostałych formach budownictwa.