Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”.

Organizatorem było Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków. Do udziału zaproszono 71 uczestników. W pierwszym etapie zgłoszono 44 opracowania studialne, a do finału dostało się pięć projektów. Jury pod przewodnictwem Piotra Lewickiego wybrało zwycięzcę. Została nim warszawska firma JEMS Architekci, która otrzymała nagrodę w wysokości 75 000 złotych. Pozostali finaliści dostali po 25 000 złotych.

Konkurs miał za zadanie stworzenie jedynego w Polsce centrum literackiego, inspirowanego „Casa del Lector” w Madrycie czy „National Centre for Writing” w Norwich. Ogłoszono go we wrześniu 2018 roku.

W ramach Centrum będzie przygotowana wystawa multimedialna poświęcona Stanisławowi Lemowi oraz wystawa o języku i komunikacji. Wewnątrz przewidziane są wielofunkcyjne sale, w których będą się odbywać festiwale literackie i wydarzenia kulturalne. Ponadto zaplanowano stworzenie ogólnodostępnej mediateki, kawiarnio-księgarni i ogrodu. Centrum ma integrować krakowskie środowiska literackie. Kompleks będzie też miejscem festiwalowym dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Inwestycja powstanie na terenie XVIII-wiecznego budynku Składu Solnego na Zabłociu, przy ulicy Na Zjeździe 8. Zaplanowano zarówno rewitalizację już istniejącego obiektu, jak i budowę nowego. Otwarcie przewidziano na 2022 rok.

Zdjęcie otwarciowe: www.krakow.pl