Jak wynika z raportu „Worldwide Cost of Living 2019”, na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo Paryż, Singapur oraz Hongkong. Zestawienie już po raz 30. przygotował Economist Intelligence Unit.

W raporcie brane są pod uwagę ceny głównych dóbr konsumpcyjnych oraz usług, w tym m.in. żywności, odzieży, środków czystości, transportu, rachunków za media, edukacji czy rekreacji. Sprawdzane są nie tylko supermarkety czy sklepy średniej wielkości, ale również droższe sklepy specjalistyczne. Zebrane ceny są przeliczane na dolary amerykańskie przy użyciu obowiązującego kursu wymiany. Miastem bazowym jest Nowy Jork.

W rankingu uwzględniono 133 miasta z całego świata. Po raz pierwszy w historii rankingu na najwyższym podium znalazły się aż trzy miasta. Co warto dodać, Singapur już po raz piąty pojawił się na wysokim miejscu. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Zurych, Genewa, Osaka, Seul, Kopenhaga, Nowy Jork, Tel Aviv i Los Angeles.

Z raportu wynika, że wśród badanych miast najtańsza jest stolica Wenezueli – Caracas. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Damaszek, Taszkent, Ałmaty oraz Bangaluru. Jednocześnie autorzy zestawienia zaznaczyli, że mimo niskich kosztów życia w tych miastach, są one mało przyjazne.