Klimatyzacja przestała być fanaberią, a stała się standardem nie tylko w biurach, ale również w domach. Wynika to przede wszystkim ze zmian klimatycznych, które sprawiają, że lata mamy bardzo ciepłe, a w wysokich temperaturach trudno o komfort. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się zainwestować w klimatyzację.

Dobra klimatyzacja, czyli jaka?

Skuteczna klimatyzacja musi spełniać szereg warunków. Przede wszystkim powinna cicho pracować. Ponadto musi być energooszczędna. Ważna jest również możliwość kontroli nawiewu chłodnego i ciepłego powietrza. Przyjmuje się, że różnica temperatury pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większa niż 7°C. Co więcej, w pomieszczeniu nie powinniśmy odczuwać ruchów powietrza.

Ważnym parametrem, który musimy sprawdzić przed zakupem klimatyzatora jest moc chłodnicza urządzenia. W przypadku domów przyjmuje się 0,1 kW na m2. Dzięki temu możemy właściwie dobrać moc klimatyzatora i bez problemu utrzymać pożądaną temperaturę.

Główne zalety klimatyzacji

Przede wszystkim klimatyzatory schładzają powietrze w czasie upałów. Niewątpliwą zaletą jest komfort termiczny, co z kolei pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Musimy pamiętać, że klimatyzacja nie tylko chłodzi. Pozwalają również na dopływ świeżego powietrza. Dzięki klimatyzacji można też usunąć z pomieszczenia nadmiar wilgoci. Ponadto przepływające powietrze może być jonizowane, bez wirusów czy drobnoustrojów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pozwala na uzyskanie pożądanej temperatury w krótkim czasie. Koszt montażu klimatyzacji w ostatnich latach znacznie zmalał, dzięki czemu jest ona dostępna dla wielu osób.

Wady klimatyzatorów

Montaż klimatyzacji jest dość skomplikowany. Lepiej powierzyć go specjalistom. Wtedy jednak musimy liczyć się z dodatkowym kosztem instalacji. Najlepiej rozważyć zakup klimatyzacji na etapie budowy domu. W innym przypadku może okazać się, że jej montaż będzie wymagał prac związanych np. z kuciem ścian. Należy pamiętać też o konieczności regularnego serwisowania, czyszczenia filtrów oraz tacy skroplin klimatyzatora.

Najlepszym rozwiązanie byłby montaż klimatyzacji w całym domu. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami, dlatego większość osób decyduje się zamontować ją tylko w wybranych pomieszczeniach. To z kolei sprawia, że przechodząc z pokoju klimatyzowanego do nieklimatyzowanego narażeni jesteśmy na zmienność temperatury, co może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

W klimatyzacji ważna jest również regulacja nadmuchu. Nie może być ona zbyt intensywna i nie powinna przekraczać 0,25 m/s. Innym problemem jest hałas. Musimy pamiętać, że klimatyzatory generują różny jego poziom. Zależy od klasy klimatyzatora, ale również od subiektywnych odczuć użytkowników.

Rodzaje klimatyzacji

Klimatyzatory dzielimy na przenośne oraz stacjonarne. Te pierwsze są mniej skutecznie i głośniej pracują. Jednak ich niewątpliwą zaletą jest mobilność i niższa cena. Z kolei klimatyzatory stacjonarne są bardziej popularne i dają lepsze efekty.

Przenośne klimatyzatory monoblokowe zazwyczaj mają moc do 3,5 kW. Wymagają one odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz, najczęściej przez rurę harmonijkową. To rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach, w których możemy wystawić rurę na zewnątrz.

Nie są one zbyt efektywne ponieważ ciągle uchylone okno wpływa negatywnie na wydajność klimatyzatora. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach małych oraz takich, z których korzystamy sporadycznie. Ich zaletą jest niski koszt instalacji.

Klimatyzator przenośny split jest bardzo podobny do klimatyzatora stacjonarnego, ma przy tym mniejszy wymiar. Jest też cichszy od monoblokowego.

Z kolei klimatyzator stacjonarny monoblokowy jest stosowany w dużych pomieszczeniach, rzadko w domach. Umieszcza się go zazwyczaj we wnęce okiennej lub w specjalnym otworze ściennym. W przypadku tego urządzenia parownik montowany jest wewnątrz pomieszczenia, zaś skraplacz na zewnątrz.

Natomiast klimatyzator stacjonarny split cechuje duży komfort użytkowania, wydajność oraz niski poziom hałasu. Dobrze sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach.

Kolejnym rodzajem są klimatyzatory typu multi-split. Są one w budowie podobne do tych typu split, z tą różnicą, że do jednej sprężarki można podłączyć kilka parowników. Tego rodzaju urządzenie doskonale sprawdzi się, kiedy chcemy umieścić klimatyzację w kilku pomieszczeniach. Z kolei klimatyzator typu kompakt charakteryzuje się tym, że parownik i sprężarka są na stałe ze sobą połączone.

Dużą popularnością cieszą się modele ścienne oraz przysufitowo-przypodłogowe. Jednostki kanałowe świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach z podwieszanymi sufitami. Z kolei kasetonowe idealnie nadają się do wbudowania w sufit podwieszany.

Ciekawy rozwiązaniem są klimatyzery. To małe urządzenia, które chłodzą bez konieczności odprowadzenia powietrza na zewnątrz. Jednak ich moc jest zdecydowanie niższa niż klimatyzatorów.

Montaż klimatyzacji – co musimy wiedzieć?

Montując klimatyzator warto pamiętać, żeby nawiew nie był skierowany na fotele, kanapy czy biurko. Wybierając miejsce należy brać pod uwagę również fakt, że klimatyzator potrzebuje zasilania i musi być połączony z jednostką montowaną na zewnątrz. Istotne jest też odprowadzanie skroplin. Są one przeprowadzane od jednostki wewnętrznej zwykle do kanalizacji. Można je wykonać z rur, których średnica powinna być większa niż średnica przewodu. Dobrze, jeśli są ułożone ze spadkiem w stronę odpływu. W przypadku długiej instalacji czasem trzeba przy pomocy pompki wymusić mechaniczne odprowadzanie skroplin.

Ponadto trzeba zwrócić uwagę na maksymalną odległość między jednostkami. Podaje ją każdy producent. Jeśli się do tego nie zastosujemy, wówczas urządzenie może pracować z mniejszą wydajnością czy nawet ulec uszkodzeniu.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Koszt samego klimatyzatora zależy przede wszystkim od jego mocy oraz marki, jaką wybierzemy. Urządzenie o mocy 3,5 kW idealne do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 to wydatek od 1500 złotych. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzatory typu multisplit, dzięki którym możemy chłodzić jednocześnie kilka pomieszczeń wówczas musimy przegotować się na wydatek minimum 4000 zł. Z kolei klimatyzery możemy kupić za kilkaset złotych. W sieciach budowlanych dostępne są tanie urządzenia, jednak ich moc jest niska.

W przypadku zakupu klimatyzatora musimy wliczyć koszt montażu oraz koszt prądu.

Klimatyzacja pozwala na utrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz domu. Generalnie chłodzi, osusza i filtruje ciepłe powietrze, a przypadku technologii inwerterowej także ogrzewa je. Jej sposób działania można porównać do lodówki.

Foto: www.pxhere.com

Autor: Monika Borkowska-Szmit