Pojawienie się na rynku pierwszych odwodnień liniowych zmieniło wyobrażenie o kabinie prysznicowej. Minimalistyczne, zintegrowane z płaszczyzną posadzki rynny stały się doskonałą alternatywą dla brodzików, a obecnie często stanowią pierwszy wybór klienta. Jednak gwarancją tego, że system odprowadzający wodę prysznicową będzie działał sprawnie i niezawodnie przez wiele lat, jest prawidłowy montaż. Radzimy, jak go wykonać. Krok po kroku.

Etap 1: zadbaj o spadek

Decydując się na odpływ liniowy warto przemyśleć jego montaż już podczas projektowania budynku. Na tym etapie należy zadbać o obniżenie poziomu podłogi mniej więcej o 15 cm. Pamiętajmy, że odpływ powinien znajdować się wyżej niż miejsce jego łączenia się z pionem kanalizacyjnym. Pierwszym krokiem jest ustalenie odpowiedniego spadku podłoża w kierunku syfonu, który powinien wynosić 1-2%. Zapewni to poprawny odpływ wody do instalacji kanalizacyjnej. Należy zwrócić także uwagę na wysokość montażową oraz ilość wody, którą dostarczać będzie nasza armatura natryskowa – radzi Maciej Furdykoń, Kierownik Działu Technicznego z firmy TECE. Jeśli korzystamy z produktów sprawdzonych producentów, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego kolana odpływowego. Wysokość montażowa wynika z modelu syfonu jaki zastosujemy (im większa wydajność syfonu, tym wyższa jego wysokość montażowa). Kolejnym istotnym krokiem jest odpowiednie wypoziomowanie rynny, w czym pomogą nam regulowane stopki zamocowane do posadzki.

Etap 2: wypełnij przestrzeń podpłytkową

Do tego celu warto użyć jastrychu, czyli materiału, którego zadaniem jest wyrównanie powierzchni podłogi przed ułożeniem płytek. Istotne jest także zapewnienie stabilnego osadzenia rynny i odpływu w posadzce. Na tym etapie należy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia powierzchni w kierunku rynny.

Etap 3: uszczelnij

Przed położeniem płytek ceramicznych musimy zadbać o odpowiednie uszczelnienie. Tu z pomocą przychodzą nowatorskie rozwiązania, tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Korzystajmy z certyfikowanych rozwiązań, gdyż ewentualne usterki mogą okazać się kosztowne lub trudne do usunięcia. Przykładem sprawdzonych rozwiązań m.in. jest butylowo-kauczukowa taśma Seal System. Należy zainstalować ją na przejściu pomiędzy jastrychem a stalowym kołnierzem rynny, a w miejscu łączenia posadzki i kołnierza pozostawić naddatek materiału. Taśmą oklejamy także miejsca łączeń posadzki ze ścianą pod natryskiem – w przypadku montażu przyściennego – wyjaśnia ekspert firmy TECE.

Etap 4: wykończ płytkami

Po nałożeniu drugiej warstwy izolacyjnej, na gładkiej, odpowiednio zabezpieczonej podłodze można zastosować warstwę kleju i rozpocząć układanie płytek. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj materiału, którym pokryta jest podłoga w łazience. Tradycyjne płytki nie stanowią problemu, jednak posadzka wykonana z kamienia naturalnego wymaga skorzystania ze specjalnych, dedykowanych rozwiązań.

Dzięki tak przeprowadzonemu montażowi możemy być pewni, że odwodnienie będzie spełniało swoją rolę niezawodnie. Przez wiele lat.

Materiały: TECE, www.tece.com.pl