Modułowe miasteczko z kontenerów już wkrótce może stanąć na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

A wszystko w ramach rozstrzygnięto konkurs na projekt opracowania mobilnej przestrzeni, w której swoją siedzibę będą miały start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.Jego organizatorami była Fundacja „Edukacja, Praktyka, Rozwój” oraz Wydział Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Konkurs był przeznaczony dla studentów, którzy przez trzy miesiące przygotowywali swoje koncepcje podczas sesji warsztatowych prowadzonych przez specjalistów. To pozwoliło na dopracowanie projektów. W konkursie wzięło udział pięć zespołów studentów.

Wygrał projekt “Mind Dock” stworzony przez Sylwię Skwarczyńską i Magdalenę Maczan z Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Opracowały one modułową wioskę stworzoną z dwupoziomowych kolorowych kontenerów. Dodatkowo dachy tych kontenerów mają być pokryte roślinami. W planach jest też ogród deszczowy. Co ciekawe, zieleń, podobnie jak miasteczko jest mobilna.

Jury zwróciło uwagę na zachowanie w projekcie surowego, przemysłowego charakteru tego miejsca i poszanowanie dla walorów historycznych otoczenia. Ponadto miasteczko będzie przyjazne dla pracujących w nim osób. Zaplanowano 30 kontenerów, ale możliwe jest dodanie kolejnych.

Przewidziano również miejsce na kawiarnię i sklep oraz przestrzeń dla food tracków, dzięki czemu miejsce to będzie funkcjonowało również w weekendy. W planach jest stworzenie punktu widokowego. Miasteczko ma stanąć przy żurawiu M3.

Źródło: materiariały prasowe