Z najnowszych danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania oraz tych, których budowę rozpoczęto.

W I kwartale 2019 roku oddano do użytkowania 47,4 tys. mieszkań, czyli o 5,8% więcej rok do roku. Najliczniejszą grupę stanowili deweloperzy – ponad 28 tys. (ponad 11% więcej niż przed rokiem) oraz inwestorzy indywidualni – ponad 17 tys. (nieznacznie mniej niż w I kwartalne 2018 roku). Wzrosła też liczba mieszkań oddanych w budownictwie spółdzielczych (z 491 do 612), a także w budownictwie komunalnym, zakładowym i społecznym czynszowym (aż o ponad 31% więcej niż przed rokiem).

Najwięcej mieszkań przekazano do użytkowania w województwie mazowieckim (ponad 9 tys. mieszkań) oraz małopolskim (ponad 5 tys.).

W I kwartale br. wzrosła również liczba tych mieszkań, których budowę rozpoczęto – niecałe 54 tys., czyli o 12,3% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co ważne, nieznacznie zwiększyła się powierzchnia użytkowa oddanych lokali. Wyniosła ona 4,3 mln m2. Spadła za to liczba lokali mieszkalnych, na budowę których wydano pozwolenia albo dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyniosła ona 57,2 tys., czyli o niemal 14% mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Z szacunków GUS wynika, że na koniec marca tego roku w budowie pozostawało nieco ponad 802 tys. mieszkań.