W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się drzwi szklane. Dzięki nowoczesnym technologiom ich wytwarzania dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, a także w wielu wzorach czy fakturach. Zanim zdecydujemy się na zakup szklanych drzwi wewnętrznych warto bliżej przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom.

Zalety i wady szklanych drzwi

Przede wszystkim są one eleganckie i nadają wnętrzom charakteru. Ponadto szkło stwarza wiele możliwości dekoracyjnych. Ich zaletą jest też to, że świetnie sprawdzą się zarówno do mieszkań nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Dodatkowo szklane drzwi doświetlają wnętrza, dlatego szczególnie polecane są do małych pomieszczeń. Chętnie są też wybierane tam, gdzie nie ma naturalnego światła, jak w łazienkach, kuchniach czy holach. Na im większe przeszklenia się zdecydujemy, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu. Jeśli wybierzemy te ze szkła hartowanego, wówczas będą one odporne na zmiany temperatur. Kolejną zaletą drzwi szklanych jest to, że doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, gdyż są na nią odporne.

Jednak nie są bez wad. Przede wszystkim należy wspomnieć o niskiej izolacyjności. Dlatego nie warto ich wybierać, kiedy chcemy odgrodzić się od hałasu. Nie zapewniają też dobrej izolacyjności termicznej. Wybierając szklane drzwi wewnętrzne musimy liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku tych tradycyjnych. Ponadto wymagają one częstej pielęgnacji. Szkło szybko się brudzi i widać na nim wszystkie zanieczyszczenia.

Najpopularniejsze przeszklenia stosowane w drzwiach wewnętrznych

Na rynku dostępne są drzwi z przeszkleniami różnej wielkości. Zwykle są to niewielkie wstawki w kształcie prostokątnym czy okrągłym. Rośnie jednak popularność drzwi z całymi przeszklonymi skrzydłami, które mają ramy wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, drewno czy tworzywo. W przypadku drzwi rzadko ma zastosowanie całkowicie przezroczyste szkło. Zwykle stosuje się takie, które przepuszcza światło, ale nie pozwala zobaczyć, co znajduje się w środku pomieszczenia. To zwiększa komfort użytkowania.

Z uwagi na sposób otwierania wyróżnia się drzwi uchylne, przesuwne oraz składane. Drzwi uchylne, zwane też rozwieranymi wymagają sporo miejsca. Są jednak funkcjonalne, proste w montażu, a także stosunkowo tanie. Z kolei drzwi przesuwne jednoskrzydłowe doskonale sprawdzą się przy małych pomieszczeniach, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca. Natomiast dwuskrzydłowe polecane są do rozdzielenia pomieszczeń, np. salonu oraz kuchni. Drzwi składane, zwane też łamanymi, idealnie sprawdzą się w wąskich przejściach czy w garderobie. Przeszklenia można stosować w każdym typie drzwi wewnętrznych.

Co z bezpieczeństwem?

Panuje przekonanie, że drzwi szklane nie są trwałe i bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Jeśli wybierzemy te wysokiej jakości nie musimy obawiać się o ich trwałość. Drzwi szklane wykonywane są z tak zwanego szkła bezpiecznego. Istnieją dwa jego rodzaje: klejone i hartowane. Szkło klejone składa się z co najmniej dwóch szklanych tafli, które są trwale ze sobą połączone albo żywicą, albo folią. To sprawia, że w razie stłuczenia szkło nie rozsypie się na kawałki. Bardziej popularne jest szkło hartowane. Powstaje ono w następstwie obróbki termicznej, która polega na podgrzaniu tafli do temperatury nawet ponad 600°C, a następnie szybkim jej schłodzeniu. To sprawia, że szkło zyskuje większą wytrzymałość, a także tak zwaną sieć spękań, co powoduje, że w momencie stłuczenia szkło rozpada się na małe kawałki, które nie mają ostrych krawędzi.

Różne rodzaje szkła stosowanego w drzwiach

W drzwiach wewnętrznych często używa się szkła płaskiego. Jest ono przezroczyste i posiada gładką powierzchnię. Zwykle ma delikatną barwę błękitną lub zieloną. Z kolei szkło ornamentowe ma wypukłe wzory powstające w czasie walcowania tafli. Ornamenty zniekształcają obraz i nie są całkowicie przezroczyste.

Z kolei szkoło kolorowe powstaje podczas barwienia roztopionej masy szkła. To pozwala na osiągnięcie trwałego, a przy tym jednolitego koloru. To jaki odcień otrzymamy, zależy przede wszystkim od stężenia barwnika, ciśnienia oraz temperatury. Szkło malowane może być również metodą natryskową.

Zastosowanie mają w tym przypadku farby organiczne, które nie wymagają wypalania i schną na wolnym powietrzu. Pozwalają na stworzenie nawet najbardziej wyszukanych wzorów. Mniejsza jest jednak ich odporność na ścieranie. Szkło może też być malowane metodą sitodruku. Powstaje przez nanoszenie farby w wysokiej temperaturze, co sprawia, że wzór nie jest ścieralny.

Dużą popularnością cieszy się szkło matowe. Można je uzyskać za pomocą metody mechanicznej, czyli piaskowania, zwykle piaskiem kwarcowym przy użyciu wysokiego ciśnienia lub metody chemicznej polegającej na trawieniu kwasowym i bezkwasowym. Innym sposobem jest nałożenie na taflę mlecznego lakieru.

W szklanych drzwiach zastosowanie mają również witraże. Wykonywane są z kolorowych kawałków szkła osadzanych na profilach z ołowiu, miedzi i mosiądzu. W pierwszej fazie wykonywany jest rysunek, a następnie wycinane są konkretne fragmenty. Podlegają one oszlifowaniu. Potem umieszczane są na profilach, lutowane do stelaża i wypalane. Tradycyjne witraże są bardzo drogie. Tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii waterjet, dzięki której można precyzyjnie wycinać różne kształtów z kolorowego szkła, a następnie sklejać je przy użyciu niemal niewidocznych spoin. Popularne są również imitacje witraży. Uzyskuje się je malując żywicami lub farbami ceramicznymi szklane tafle. Można też wykorzystać samoprzylepne folie, które imitują witraże.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne szklane to najczęściej wybierany rodzaj drzwi szklanych. Przede wszystkim wynika to z oszczędności miejsca. Właściwie dobrane skrzydła podkreślą styl wnętrza. Ważny jest również odpowiedni dobór jezdnych systemów przesuwnych. Jednym z nich jest system profilowy, który tworzą wózki trzymające szybę, schowane bezpośrednio w szynie. Sprawdzą się zarówno przy drzwiach jednoskrzydłowych, jak też dużych drzwiach dwuskrzydłowych. Jest polecany przy ścianach wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Innym sposobem jest system rurowy. W tym przypadku szyba jest montowana na uchwytach jezdnych, które przesuwają się po rurze. Wadą tego systemu jest to, że nie może być osadzony na suficie.

Możliwości aranżacyjne z wykorzystaniem drzwi szklanych są w zasadzie nieograniczone. Co więcej, nadają one wnętrzom nowoczesny wygląd i styl. Decydując się na nie warto wybrać nie tylko takie, które dobrze wyglądają, ale też będą praktyczne w użytkowaniu.