Oferta brodzików dostępna na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Są one bowiem nie tylko różnych wielkości, ale też kształtów czy kolorów. Do tego mamy do wyboru brodziki akrylowe, stalowe, ceramiczne czy kamienne. Jak więc wybrać ten idealny dla nas?

Główne kryteria wyboru brodzika

Kształt i wielkość to podstawowe parametry, które pozwolą nam dokonać trafnego wyboru. Najczęściej dostępne są brodziki okrągłe, półokrągłe, prostokątne i kwadratowe. Jeśli dysponujemy małą łazienką, polecany jest do niej model półokrągły, który można umieścić we wnęce lub w rogu pomieszczenia. Co ważne, w przypadku tych brodzików są one dobierane do promienia kabiny. Możemy wybrać też taki o nietypowym kształcie, np. pięciokątny czy wykonany na wymiar.

Największą popularnością cieszą się brodziki o wymiarach 80×80, 90×90 i 100×100 cm. W przypadku małych łazienek zaleca się brodziki 70×70 cm. Jednak jeśli zdecydujemy się na prysznic niewielkich rozmiarów, może to wpłynąć na dyskomfort użytkownika. Warto więc dobrze przemyśleć zakup. Może się bowiem okazać, że zwiększenie rozmiarów brodzika zaledwie o 10 cm znacząco wpłynie na wygodę.

Brodzik głęboki czy płaski?

Istotna jest też głębokość brodzika. Przeciętny brodzik ma głębokość w przedziale 5-15 cm. Wartość mierzy się od górnej krawędzi brodzika do jego dna.

Płytkie brodziki o wysokości zaledwie kilku centymetrów świetnie wyglądają i posiadają niewielką powierzchnię czyszczenia. Ich zaletą jest również to, że są tańsze. Niestety, wychlapuje się z nich woda. W przypadku płytkich brodzików mają one zwykle od 3 do 3,5 cm głębokości i do 10 cm wysokości.

Na rynku dostępne są też brodziki płaskie, zwane też posadzkowymi. Mogą być one wpuszczone w posadzkę i nie posiadają wysokich progów. Na rynku dostępne są modele już o głębokości 1,1 cm i wysokości 3 cm. Zaletą płytkich brodzików jest to, że przestrzeń optycznie wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości. Poza tym taka konstrukcja pozwala na bezstopniowe wejście do kabiny, dlatego są polecane osobom starszym lub takim, które mają problemy z poruszaniem się. Przy tego rodzaju brodzikach dzięki zastosowaniu szybko przelewowego syfonu nie ma problemu z odpływem wody.

Natomiast głęboki brodzik może mieć wielorakie zastosowanie. Świetnie sprawdzi się np. dla rodzin z dziećmi i będzie pełnił funkcję wanienki dla dziecka czy pozwoli na zrobienie prania ręcznego. W przypadku głębokiego brodzika wchodzenie i wychodzenie z niego może być trudne dla osób starszych.

Zwykle też nie wygląda dobrze w małej łazience.

Popularny staje się też prysznic bez brodzika. Pozwala na zbudowanie kabiny o każdym kształcie, która jest montowana bezpośrednio na podłodze. W tym przypadku wykorzystuje się odpływy punktowe. Stosując to rozwiązanie trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu podłogi w łazience.

Jak wybrać materiał?

Dużą popularnością cieszą się brodziki wykonane z akrylu sanitarnego. Wyróżnia je lekkość i stosunkowo niewielki koszt. Niestety, są one podatne na zarysowania i przebarwienia. Jeśli wybierzemy najtańsze modele musimy przygotować się na to, że po pewnym czasie zaczną one żółknąć. Wybierając środki do mycia brodzika musimy pamiętać, że nie powinny one zawierać substancji ściernych.

W przypadku brodzików ceramicznych są one trwałe, stabilne i odporne na zarysowania. Łatwo można utrzymać je w czystości. Jednak są drogie i ciężkie. Z kolei brodziki wykonane ze stali są zwykle emaliowane, odporne na zarysowania i bez problemu można utrzymać je w czystości. Na rynku możemy spotkać też brodziki kamienne, wykonane np. z granitu lub marmuru. Są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

Innym rodzajem są brodziki kompozytowe wykonane z kruszywa mineralnego połączonego z żywicami. Są dostępne w różnych kolorach.

Natomiast brodziki wykonane z konglomeratów zawierają przede wszystkim marmur, a także żywice i barwniki. Aby dłużej zachowały swój połysk mogą być pokryte laminatem. Ich zaletą jest to, że są ciepłe w dotyku, a ich powierzchnia jest równa. Ponadto są trwałe i odporne zarówno na zarysowania, jak też zmiany temperatury. Do tego łatwo utrzymać w nich czystość. Kompozyt można odlewać w różne kształty.

Popularne rodzaje brodzików

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest klasyczny brodzik. Montuje się go na wylewce płasko lub na nóżkach. Tego rodzaju brodziki mogą być samonośne z panelem albo wpuszczane w podłogę. Często posiadają też antypoślizgowe dno.

Z kolei o wyborze brodzika podpłytowego należy zdecydować już na etapie budowy łazienki z uwagi na wbudowany odpływ czy kratkę ściekową, a także syfon. Zwykłe brodziki tego rodzaju posiadają spadek w kierunku odpływu.

Istnieją również cienkie brodziki ze stali emaliowanej, które wyglądają jakby wtapiały się w podłogę.

Co musi posiadać dobry brodzik?

Brodzik może dodatkowo posiadać powierzchnię antypoślizgową. To szczególnie ważne, jeśli będą z niego regularnie korzystać dzieci lub osoby starsze. Można też rozważyć wyposażenie go w siedzisko.
Wybierając brodzik musimy pamiętać, że nie pasuje on do wszystkich kabin. Zaleca się wybranie zarówno brodzika, jak i kabiny jednej marki. To zapewnia doskonałe dopasowanie zestawu oraz szczelność.

A co z odpływem wody?

Wybierając brodzik musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że woda musi być z niego sprawnie usuwana. To wpływa na komfort jego użytkowania. Jeśli o to nie zadbamy, wówczas może dochodzić do zalania łazienki.

Warto też wybrać dobry syfon. To on odpowiada za zatrzymanie wszelkich zapachów. W przypadku brodzików odpływ ma zwykle standardową średnicę 5 lub 9 cm. Syfony wykonywane są z tworzy sztucznych. Warto zwrócić uwagę na przepustowość syfonu. Powinna być ona uzależniona od wydajności baterii czy panelu natryskowego. W przypadku płaskich brodzików należy wybrać taki, który ma możliwie najmniejszą wysokość. Natomiast w przypadku brodzików głębokich warto zdecydować się na zestaw odpływowy zaopatrzony w system przelewowy, który pozwala na zamknięcie odpływu. Dzięki temu możliwe będzie zrobienie prania czy wykąpanie dziecka.

Wybór konkretnego modelu brodzika zależy przede wszystkim od przestrzeni łazienkowej jaką dysponujemy. Co ważne, należy najpierw zdecydować się na konkretny kształt oraz wymiar kabiny prysznicowej.

Autor: Monika Borkowska-Szmit