Studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki zajęli II miejsce w konkursie eVolo Skyscraper Competition 2019. Ich projekt Airscraper to wieżowiec powstały zmyślą o Pekinie – zarówno jego rosnącej liczbie mieszkańców, jak też zanieczyszczeniu powietrza.

Budynek ma mieć ma 800 metrów wysokości i aż 60 metrów średnicy. Łącznie może w nim zamieszkać 7500 osób. Obok mieszkań przewidziano też obiekty handlowe, rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne. Airscraper ma być swego rodzaju pionowym miastem.

W swojej koncepcji Gołaszewska i Grodzicki wykorzystali efekt ciągu kominowego, dzięki czemu budynek potrafi poradzić sobie ze smogiem oczyszczając powietrze. Wieżowiec ma łączyć trzy typy modułów ułożonych wokół wewnętrznego komina: moduł wlotu powietrza, moduł solarny i moduł zielony. Pierwszy z nich znajduje się na dole wieży i zbiera zanieczyszczone powietrze z poziomu ulicy.

Posiada system filtracji, dzięki któremu można oczyścić powietrze nawet do 80%. Z kolei moduł solarny znajduje się w środkowej części wieży, dzięki czemu zyskuje dużą ekspozycję na promienie słoneczne. Wyposażony jest w kinetyczne zwierciadła odblaskowe, co pozwala na uzyskiwanie energii wykorzystywanej następnie do przepływu powietrza w górę. Natomiast moduły zielone znajdują się w części mieszkalnej od wysokości 400 metrów. Jest to roślinność pozwalająca na dostosowanie poziom tlenu w powietrzu, która dodatkowo równoważy mikroklimat wieży.

EVolo Skyscraper Competition jest międzynarodowym konkursem na projekt wieżowca XXI wieku. Ważne, żeby był on innowacyjny, przyjazny dla środowiska oraz możliwy do zrealizowania. W tegorocznej edycji wzięło udział 478 projektów, z których jury wybrało trzy najlepsze przyznając im główne nagrody. Wygrał projekt „METHANESCRAPER” serbskiego architekta Marko Dragicevica.

Stworzył on koncepcję wertykalnego miasta w Belgradzie, a wśród jego funkcji znalazł się również recykling odpadów. Polacy mogą poszczycić się dużymi sukcesami w tym konkursie. W zeszłorocznej edycji wygrała koncepcja Polaków: Damiana Granosika, Jakuba Kulisa oraz Piotra Pańczyka.

Źródło grafiki: www.evolo.us