Od początku 2019 roku wzrosły ceny mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, średnio o 7%. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Expandera i Rentier.io. najwyższy wzrost zanotowano w odniesieniu do cen nowych mieszkań w Szczecinie. Od grudnia jest to aż 15%. Z kolej najwyższy wzrost na rynku wtórnym zanotował Sosnowice, również na poziomie 15%.

Mimo, że ceny rosną kupujących nie brakuje, o czym świadczy ilość wypłacanych kredytów hipotecznych. Porównując kwiecień rok do roku było ich o 8% więcej. Jedynym miastem, w którym ceny nowych mieszkań utrzymują się na tym samym poziomie od grudnia 2018 jest Gdynia. Wynikać to może z faktu, że w zeszłym roku notowano tam wzrost cen o blisko 30%.

Nadal wypłacanych jest dużo kredytów hipotecznych pomimo mniejszej ich dostępności. Warto też zwrócić uwagę na to, że ich oprocentowanie nie jest wysokie. Problemem może  być za to minimalny wkład własny w postaci 10% wartości nieruchomości. Dla wielu osób jest to bariera nie do pokonania. Przyjmuje się, że zdolność kredytowa w porównaniu do tej sprzed 4 lat spadła o około 30%. Rośnie przy tym grupa osób, które zamiast decydować się na kredyt na kilkadziesiąt lat wybiera wynajem, przede wszystkim z uwagi na możliwości zmiany pracy czy migrację.