Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań przywiązuje dużą wagę do dobrej architektury i z przyjemnością docenia najlepszych studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, którzy w przyszłości zadbają o dobrą jakość przestrzeni wokół nas.

Dotychczas SBDiM uhonorowało nagrodami finansowymi 15 najlepszych studentów (studentek). Dzisiaj nagroda w wysokości 5000 zł wędruje do kolejnej osoby. W tym roku najlepszą studentką Wydziału Architektury PK okazała się Aleksandra Brach, która swoimi wyjątkowymi wynikami udowodniła, że to właśnie ona w 100 procentach zasłużyła na nagrodę, osiągając w trakcie studiów średnią z wszystkich ocen w wysokości 4,79, a z przedmiotów projektowych przez 9 semestrów średnią 5,0!

Tegoroczna laureatka jest absolwentką VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem dla najlepszego ucznia oraz otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w nauce. Od najmłodszych lat wiedziała, że architektura to będzie jej przyszły zawód. Rysowanie, projektowanie i oglądanie architektury sprawiało jej bowiem wyjątkową radość. Ta dziedzina od zawsze ją pasjonowała, a możliwość projektowania przestrzeni, w której się poruszamy, inspirowała ją do wyboru zawodu architekta.

W realizacji tego celu nie przeszkodziła jej nawet kariera sportowa. Uzyskanie tytułu wicemistrzyni Polski w gimnastyce artystycznej sprawiło, że podjęła równocześnie studia na krakowskiej AWF i na Politechnice Krakowskiej. Z dwóch indeksów wybrała jednak architekturę. Aleksandra ceni sobie to, że na studiach architektonicznych spotkała wielu wspaniałych ludzi: profesorów, wykładowców. Jej pierwszym Mistrzem był prof. Zbigniew Białkiewicz. To właśnie za jego radą zaangażowała się w prace w Kole Naukowym Historii Architektury Polskiej w Zakładzie Historii Architektury XIX i XX w. na Politechnice Krakowskiej.

Pracę inżynierską pt. „Ośrodek kultury Portugalii w Krakowie” wykonała pod kierunkiem prof. Tomasza Kapeckiego i obroniła z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. Kolejnym jej wielkim osiągnięciem była promocja na studia Erasmusa na Politechnice w Mediolanie. Laureatka twierdzi, że był to piękny czas, który pozwolił jej poznać nie tylko kulturę i sztukę najlepszą w Europie, ale również studiować w znanym i cenionym na całym świecie ośrodku naukowym. Obecnie pracuje nad dyplomem magisterskim pt. „Kampus Bauhausu w Rio de Janeiro” pod kierunkiem prof. Tomasza Kapeckiego.

Foto: Aleksandra Brach

W trakcie studiów doskonale łączyła naukę z pracą trenerki oraz sędziny gimnastyki artystycznej. Sportowe zaangażowanie nie tylko nie wpłynęło negatywnie na jej wyniki, ale wręcz mobilizowało ją do tego, by zdobywać nagrody-stypendia Rektora Politechniki Krakowskiej dla najlepszych studentów.
Aleksandra zawsze stawiała na własny rozwój i chętnie czynnie uczestniczyła w konferencjach. Jednym z ważniejszych tego typu wydarzeń, w których wzięła udział, była Międzynarodowa Konferencja International Conference on Museum Design and Architecture, która odbyła się w Zurichu w 2018 roku. Wygłosiła tam referat „Architecture of contemporary museums located in the historic center of Cracow – one city, one architect, three projects of Krzysztof Ingarden”.

Laureatka często startuje w konkursach architektonicznych. Wraz ze swoją koleżanką Indią Kaptan współuczestniczyła m.in. w konkursach: Baghdad Design Center, Pinocchio Children’s Library we Włoszech, Sky City w Chinach, NYVC w Nowym Jorku. W 2017 roku otrzymała III nagrodę w konkursie architektonicznym „Miejskie Ogrody” w Stalowej Woli. Brała również udział w warsztatach TerraViva „The Living Museum” w Orani na Sardynii, „The Urban Sponge” w Prato oraz „Architektura na styku kultur” i „Etyczne przestrzenie publiczne”, które odbyły się w Krakowie.

Jak każda młoda architektka, ma swoje ulubione biura projektowe, na których chętnie się wzoruje. Są to: BIG, Norman Foster, MVRDV, Herzog & de Meuron, David Chipperfield, Snøhetta. Jej marzeniem jest kontynuowanie kariery naukowej – napisanie doktoratu na Politechnice Krakowskiej. Chciałaby również zdobyć doświadczenie zawodowe w europejskim biurze architektonicznym. Jako przyszły architekt pragnie projektować budynki o dobrej formie architektonicznej, przyjazne dla mieszkańców oraz tworzyć przestrzenie publiczne, których w Polsce bardzo brakuje.

Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań – fundator nagrody – będzie mocno kibicowało tegorocznej laureatce, aby z powodzeniem realizowała swoją wielką architektoniczną pasję, spełniała swoje marzenia i aby w przyszłości to ona inspirowała swoje młodsze koleżanki czy kolegów architektów.

Autor: Lucyna Płonka