Funkcjonalna i bezpieczna – urządzamy łazienkę przyjazną dziecku

2019-05-29T14:19:44+02:0020 czerwca, 2019|

Dzieciństwo to czas nauki i poznawania świata, czemu towarzyszyć mogą także niefortunne zdarzenia. Okazuje się bowiem, że spora część wypadków z udziałem małych dzieci ma miejsce w domu lub w jego otoczeniu. Dlatego tak istotne jest, aby już na etapie wykańczania pomieszczeń zadbać o potrzeby najmłodszych użytkowników.

Podpowiadamy, jakie rozwiązania wybrać do łazienki, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo, komfort oraz edukację w zakresie samodzielności i higieny.

Łazienka przyjazna dziecku to nie tylko kolorowe zabawki umilające czas kąpieli. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i dobór odpowiednich rozwiązań sanitarnych, które sprawią, że kilkulatek stanie się bardziej zaradny. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

Odpowiednia wysokość

Zanim przystąpimy do aranżacji pomieszczenia, zastanówmy się, z jakimi trudnościami musi zmierzyć się nasz kilkulatek. Odpowiedzmy sobie także na kilka pytań – czy ma swobodny dostęp do umywalki i toalety, czy wszelkie kosmetyki i małe AGD są poza jego zasięgiem? Spojrzenie na świat oczami dziecka często otwiera oczy dorosłym. Jesteśmy w stanie z jednej strony dostrzec wyzwania, z drugiej – zagrożenia.

Samodzielność korzystania z toalety warunkuje przede wszystkim wysokość urządzeń sanitarnych, która musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Standardowo miska ustępowa montowana jest na wysokości ok. 43 cm od podłogi. Z kolei zalecana wysokość dla dzieci w wieku do 3 lat to 26 cm, a od 3 do 11 roku życia – około 32 cm. Rynek oferuje wiele rozwiązań, które umożliwiają najmłodszym swobodne korzystanie z toalety. Warto zwrócić uwagę na dedykowane rozwiązania, np. stelaż podtynkowy do WC stojącego dla dzieci czy terminal WC z regulacją wysokości ceramiki. Dzięki temu z toalety mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto pomyśleć także o stelażach wyposażonych w elektroniczny system spłukujący lub z możliwością montażu uchwytów – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

Większym wyzwaniem może okazać się natomiast montaż umywalki na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka. Takie rozwiązanie nie do końca będzie dobrym pomysłem ze względu na dorosłych użytkowników. Dlatego w tym przypadku warto zaopatrzyć się w specjalny podest, dzięki czemu ułatwimy kilkulatkowi dbanie o higienę i samodzielność podczas korzystania z łazienki.

Bezpieczna kąpiel

Prysznic czy wanna – to najczęściej pojawiający się dylemat, bowiem oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybierając pierwsze z nich zwróćmy uwagę na brodzik – dobrze, gdy jest niski, a jego powierzchnia pokrywa antypoślizgowa powłoka. Niezwykle praktycznymi rozwiązaniami są uchwyty zamontowane na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, a także wszelkiego rodzaju siedziska.

Pamiętajmy, że w przypadku kabiny bez brodzika niezbędny będzie montaż odpowiedniego odwodnienia liniowego. Usunięcie zbędnych progów, a co za tym idzie zachowanie jednego poziomu posadzki, zapobiega potknięciom oraz upadkom. Zwróćmy uwagę na to, czy rynny i ruszty nie posiadają ostrych krawędzi. Wybierajmy także rozwiązania, które minimalizują ryzyko poślizgnięcia, np. płytki ze specjalną powłoką lub antypoślizgowe maty.

Niezwykle ważnym elementem jest samodzielne ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Dlatego sprawdzonym pomysłem będą baterie z funkcją termostatyczną.

Uczyć bawiąc

Nie zapominajmy, że istotne znaczenie, zarówno ze względów estetycznych, jak i edukacyjnych, ma kolor. Dzieci znacznie chętniej przyswajają wiedzę, gdy stymuluje się je wykorzystując kontrastujące ze sobą barwy. Fakt ten uwzględnijmy podczas aranżowania wnętrza domowej łazienki. Możemy zaakcentować za pomocą wyrazistych kolorów tylko konkretne miejsca lub urządzenia. Doskonałym pomysłem dla dzieci uczących się korzystania z toalety „dla dorosłych” będzie wybór przycisków spłukujących w fantazyjnych barwach, np. w czerwieni, pomarańczy czy zieleni. Okrągłe przyciski zaintrygują dziecko kształtem i kolorem. Dzięki temu nasze pociechy szybko nauczą się je obsługiwać – podpowiada Aleksandra Drozdalska.

Oprócz wspomnianych udogodnień, które zwiększą funkcjonalność łazienki dla malucha, nie zapominajmy także o zabawkach czy dziecięcych akcesoriach. Możemy zainwestować w maty kąpielowe z bajkowymi motywami, kolorowy kubeczek do mycia zębów czy fantazyjne myjki i gąbki. Niezwykle praktycznym gadżetem będą także specjalne pojemniki i ociekacze służące do przechowywania zabawek.

W związku z tym, że remont łazienki przeprowadzamy co kilka, a nawet kilkanaście lat, sama aranżacja powinna być dość uniwersalna i możliwa do zmiany bez konieczności kolejnej przebudowy. Postawmy zatem na stonowane płytki i ponadczasową stylistykę, ale zadbajmy także o funkcjonalne rozwiązania i dziecięce dodatki. Tak urządzona łazienka nauczy naszego malucha samodzielności w dbaniu o higienę oraz sprawi mu dużo frajdy.

Przejdź do góry