Rynek domów jednorodzinnych rozwija się obecnie bardzo szybko. Wraz z rosnącym zainteresowaniem nabywców tym segmentem nieruchomości pojawia się w nim coraz więcej zróżnicowanych ofert.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat możemy zauważyć dynamiczny rozwój zarówno rynku domów luksusowych, jak i domów małych, kompaktowych. Coraz częściej powstają domy z użyciem niestandardowych materiałów lub przy wykorzystaniu nietypowej technologii. W ofertach deweloperów pojawiają się domy parterowe, drewniane, energooszczędne, domy inteligentne czy wille. Tak różnorodna oferta stanowi odpowiedź na zmieniające się upodobania klientów i trendy na rynku nieruchomości. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na kupno gotowego domu, a nie na indywidualną budowę. Od niedawna podaż od deweloperów przewyższa budownictwo indywidualne. W przeciwieństwie do trendów sprzed kilkunastu lat dziś Polacy rzadziej budują i kupują duże, wielopokoleniowe domy. Współczesny nabywca preferuje dom niewielki, kompaktowy, energooszczędny, co przekłada się na niższe koszty jego utrzymania. W miastach dużym zainteresowaniem cieszą się projekty w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Na drugim biegunie zainteresowań kupujących znajdują się luksusowe wille i duże posiadłości, które postrzegane są jako doskonała lokata kapitału. Coraz częściej wokół miast, w atrakcyjnych przyrodniczo lokalizacjach pojawiają się nowe dziennice willowe.

Na kupno domu decydują się osoby, które chciałyby więcej spokoju i ciszy w swym codziennym otoczeniu, które cenią sobie poczucie prywatności i kameralności. Samo posiadanie domu jest wciąż postrzegane jako bardziej prestiżowe niż posiadanie mieszkania. Duże znaczenie ma również fakt, że domy jednorodzinne mają większą powierzchnię niż standardowe mieszkania. Domy w zabudowie szeregowej czy bliźniaki to zazwyczaj metraż od 60 do 150 m2, idealnie odpowiadający potrzebom rodzin z dziećmi. Dodatkowym plusem jest przestrzeń wokół domu, pozwalająca na zaaranżowanie przydomowego ogródka lub miejsca zabaw dla najmłodszych. Osobne wejścia i mniej sąsiadów niż ma to miejsce w budownictwie wielorodzinnym przekładają się z kolei na większe poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Osoby, które na co dzień są mocno związane z miastem – czy to ze względu na pracę, szkołę dzieci, czy też po prosu tryb życia – preferują domy zlokalizowane w mieście. Z kolei ci, którzy wolą bliskość natury, a jednocześnie dogodny dojazd do centrum, wybierają domy położone na obrzeżu miasta.

Jednym z kryteriów wyboru jest również cena, która w zależności od lokalizacji może się bardzo różnić nawet w obrębie jednego miasta. Deweloperzy oferują gotowe domy na sprzedaż w cenie od 3500 do 5500 zł/m2. Za dom o powierzchni 150 m2 zapłacimy zatem od 525 do 825 tys. zł. Średnia cena domu na sprzedaż w Krakowie wynosi ok. 4800 zł/m2 i ok. 800 000 zł za całość, ale nietrudno znaleźć oferty, w których ceny zaczynają się od 8000 zł/m2. Taniej zapłacimy za dom w popularnych miejscowościach sąsiadujących ze stolicą Małopolski, gdzie ceny kształtują się poniżej 4000 zł/m2. Przykładowo, w Skawinie za metr kwadratowy zapłacimy średnio 3800 zł, w Wieliczce 3700 zł, a w Zabierzowie – 3800 zł.

Zarówno w samym Krakowie, jak i jego okolicach oferowane przez deweloperów domy cechuje zróżnicowana architektura. Znajdziemy tu zarówno realizacje bardziej tradycyjne, jak i nowoczesne. Dla tych, którzy poszukują komfortu na co dzień, odpowiedni będzie projekt Nove Skotniki znajdujący się na Dębnikach, przy ul. Dobrowolskiego, realizowany przez INTER-BUD Developer. Inwestycja składa się z 30 nowych domów, z czego 2 domy są wolnostojące, a 28 to zabudowa bliźniacza. Domy, położone na działce o łącznej powierzchni ok. 1,8 ha, w spokojnej okolicy, w otoczeniu terenów zielonych oraz zabudowy jednorodzinnej, zapewniają wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku. Walory estetyczne będą wyeksponowane dzięki nowoczesnej i lekkiej formie architektonicznej budynków, wyróżniającej się dwuspadowym dachem, szklanymi balustradami oraz licznymi przeszkleniami. Teren inwestycji będzie ogrodzony i monitorowany. Zagwarantowane przez dewelopera kompleksowe zarządzanie osiedlem, obejmujące m.in. wszelkie prace eksploatacyjne (odśnieżanie, konserwację zieleni, dbanie o części wspólne), zapewni komfort i wygodę przyszłym mieszkańcom.

Foto: Interbud Developer

Dla tych, którzy poszukują energooszczędnych rozwiązań, idealną propozycją będą Wille Tetmajera Grupy URBA, które łączą ciekawą architekturę, innowacyjny sposób budowania oraz nowoczesną, energooszczędną technologię. Wille Tetmajera to również połączenie tradycji z awangardą – oryginalna architektura idzie tu w parze z zastosowaniem instalacji fotowoltaicznej oraz inteligentnego sterowania urządzeniami w lokalu (rolety, światło, ogrzewanie). Inwestycja Wille Tetmajera powstała w Bronowicach, przy ul. Włodzimierza Tetmajera. Obecnie w sprzedaży pozostały jeszcze 4 domy jednorodzinne o powierzchni 184 m2.

Foto: URBA

Nowoczesna stylistyka i ekologiczne budownictwo to również cechy inwestycji Domy Piltza 16, w ramach której powstaje 6 domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, wyposażonych w garaże, miejsca postojowe oraz ogródki. Inwestycja zlokalizowana jest w modnej i dynamicznie rozwijającej się krakowskiej dzielnicy Ruczaj. Domy Piltza 16 wyposażone są w najnowocześniejsze rekuperatory Vaillant recoVAIR, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić energię cieplną, ale także są ekologiczne i chronią przed smogiem. Dzięki izolacji termicznej najwyższej klasy domy na osiedlu Piltza 16 będą ciepłe i energooszczędne. Dodatkowo wszystkie budynki będą wyposażone w nowoczesny system odkurzacza centralnego. Inwestycję realizuje firma Progresja sp. z o.o.

Foto: Progresja sp. z o.o.

Ciekawej oferty domów jednorodzinnych nie brakuje również w okolicach Krakowa. Zlokalizowane z dala od miasta, ale doskonale skomunikowane z centrum i pozostałymi dzielnicami, dają możliwość szybkiego i wygodnego dojazdu do Krakowa. Dojazd ten dodatkowo ułatwia komunikacja podmiejska oraz Koleje Małopolska i PKP. Coraz więcej osób, którym zależy na większym metrażu lub własnym ogrodzie, decyduje się na zakup nieruchomości w mniejszej miejscowości sąsiadującej z Krakowem. Miejscowości, takie jak Wieliczka, Skawina, Niepołomice, Zielonki, Myślenice, Zabierzów czy Bochnia, z jednej strony mają wszelkie zalety małych miast, z drugiej dzięki bliskiemu sąsiedztwu Krakowa ich mieszkańcy mogą korzystać z możliwości, jakie oferuje stolica Małopolski. W 2017 roku największą liczbę zakupu domów jednorodzinnych zanotowano w gminach Zielonki i Zabierzów, a w dalszej kolejności – w Wielkiej Wsi. W ostatnich latach ten rynek ożywił się również w Skawinie, gdzie do tej pory odnotowywano małą podaż. Obok niższych cen nieruchomości małe miasteczka posiadają również wiele innych zalet. Zazwyczaj poziom bezpieczeństwa jest tu wyższy niż w dużych metropoliach, jest mniej korków i hałasu, a tempo codziennego życia jest wolniejsze i spokojniejsze.

Duża popularność podkrakowskich Zielonek czy Zabierzowa wynika nie tylko z bliskiego sąsiedztwa Krakowa, ale też z tego, że miejscowości te posiadają liczne atuty, które z powodzeniem ściągają osoby zmęczone gwarem i hałasem miasta lub rodziny z dziećmi. Łatwy dostęp do placówek edukacyjnych, rozwinięta infrastruktura ułatwiająca codzienną organizację, a do tego walory zielonego otoczenia – to tylko niektóre z plusów tych miejscowości.

Oferta nieruchomości w Zielonkach jest bardzo zróżnicowana. Na uwagę zasługują zwłaszcza nowe Domy 100 i Domy 130 realizowane przez Kontrakt Development, które oprócz sporej powierzchni zapewniają również ogródki czy dodatkową przestrzeń do adaptacji na poddaszu. Zlokalizowane blisko centrum Zielonek, wykończone w podwyższonym standardzie, gwarantują ciszę i spokój, a jednocześnie komfort korzystania z miejskiej infrastruktury.

Foto: Kontrakt Development

Przestronne domy znajdziemy również w inwestycji Ville Italii, zlokalizowanej w Zielonkach, przy ul. Marzycieli. Cały projekt składa się z 24 nowych domów, w tym 18 domów typu bliźniak. Domy, inspirowane włoską architekturą, mają powierzchnię od 159 do 160 m2. Cały projekt cechuje oryginalny, nowoczesny i przyjazny klimat charakterystyczny dla dzielnicy willowej, a dodatkową zaletą jest malownicze otoczenie.

Foto: Ville Italii

Także Zabierzów ma ciekawą ofertę nieruchomości, która spełnia różne oczekiwania nabywców. Do Krakowa dojedziemy stąd w ciągu niecałych 20 minut, a sąsiedztwo Zabierzowa z takimi obszarami, jak Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, Tęczyński Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Dolina Kluczwody, rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki, rezerwat przyrody Skała Kmity czy Ojcowski Park Narodowy, czynią go jednym z atrakcyjniejszych miejsc do życia. Powstają tu i budynki w zabudowie bliźniaczej, i nowoczesne domy jednorodzinne. Jedną z ofert są Domy pod Leśną Skałą firmy DK-DEVELOPMENT. Inwestycja obejmuje 8 gotowych domów w zabudowie bliźniaczej i 4 domy w zabudowie szeregowej. Budynki wyróżnia nowoczesna architektura, niebanalne elewacje oraz dostosowanie projektu do naturalnych warunków ukształtowania terenu. Całe osiedle jest ogrodzone, z wideodomofonem przy furtce oraz bramą otwieraną pilotem. Domy pod Leśną Skałą powstały na położonej na wzgórzu działce, z pięknym widokiem, w pobliżu rezerwatu przyrody Skała Kmity. Lokalizacja ta zapewnia wygodny dostęp do pobliskich sklepów i marketów, przedszkoli, szkoły podstawowej i gimnazjum z ogólnodostępnym basenem oraz ośrodka zdrowia w Zabierzowie. Funkcjonalne i nowoczesne domy, każdy o powierzchni 126,75 m2, mają dwie kondygnacje mieszkalne. Działki o powierzchni od 2,86 do 4,08 ara pozwalają na zaprojektowanie przy każdym domu niewielkiego ogródka.

Foto: DK Development

Kolejną miejscowością cieszącą się sporą popularnością wśród poszukujących własnego domu są Niepołomice, oddalone od stolicy Małopolski o 21 km. Tym, co przyciąga nowych mieszkańców do Niepołomic, jest bogate zaplecze kulturalno-oświatowe, liczne atrakcje turystyczne, jak również sąsiedztwo Puszczy Niepołomickiej. Do tego jeszcze dobrze rozwinięte usługi publiczne i odznaczająca się znaczną aktywnością lokalna społeczność. W Niepołomicach znajduje się m.in. osiedle Nowe Parkeko 2.0 – kameralny zespół 14 domów jednorodzinnych o wysokim standardzie wykończenia. Inwestycja stanowi kompleks budynków zaprojektowanych w nowoczesnej i dynamicznej formie. Osiedle jest w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym. Na terenie kompleksu funkcjonuje prywatne przedszkole, lekarz weterynarz, biuro księgowe oraz kawiarnia. Głównymi zaletami osiedla Nowe Parkeko 2.0 jest korzystny stosunek cen do wysokiego standardu domów. Inwestycja znajduje się przy ul. Szałwiowej i jest realizowana przez dewelopera Invest House S.A.

Foto: Invest House S.A.

Ciesząca się ostatnio coraz większą popularnością wśród kupujących nieruchomości Skawina to miasto należące do aglomeracji krakowskiej. Położona na południowy zachód od centrum Krakowa, nad rzeką Skawinką, jest doskonale skomunikowana ze stolicą Małopolski. Poszukujących domu w zacisznej okolicy może zainteresować inwestycja Osiedle Zacisze, w ramach której powstaje 16 energooszczędnych domów w zabudowie bliźniaczej, w wysokim standardzie, o powierzchni 128 m2, oraz jeden wolnostojący, o powierzchni 125 m2. Osiedle Zacisze to zamknięte osiedle z placem zabaw, zlokalizowane w Skawinie przy ul. Korabnickiej, 1,5 km od Rynku.

Również w cichym i spokojnym miejscu, w otoczeniu lasu i parku dworskiego, powstaje inwestycja Prestige City, realizowana przez dewelopera Techniq. Zlokalizowana przy ul. Granicznej/Leśnej, zaledwie 0,1 km od Krakowa, to projekt 68 nowych domów w zabudowie szeregowej. Aktualnie w inwestycji Prestige City pozostały na sprzedaż 43 nowe domy jednorodzinne o powierzchniach od 92 do 132 m2.

Foto: Techniq

Bliskie sąsiedztwo z Krakowem oraz dogodna infrastruktura cechują również Wieliczkę. Miasto to jest idealne dla ludzi lubiących aktywny tryb życia. Działają tu liczne kluby i towarzystwa sportowe oraz Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto z nowoczesnym krytym basenem, boiskami, kortami tenisowymi i siłownią. Nie brak atrakcji również dla dzieci i młodzieży. Dużym plusem są liczne parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej. Do tego rozwinięta infrastruktura: dostępność szkół, przedszkoli i licznych punktów handlowo-usługowych – wszystko to sprawia, że nieruchomości w Wieliczce cieszą się rosnącą popularnością wśród osób, które dotychczas mieszkały w Krakowie. To z kolei przekłada się na interesującą ofertę nieruchomości deweloperów. Przykładem może być chociażby inwestycja Aleja Zbożowa etap 3 i 4, zrealizowana przez dewelopera WBG Development. Cały projekt składa się z 12 nowych domów szeregowych. Aleja Zbożowa to połączenie niebanalnej architektury, wyjątkowej dbałości o detale i wyśmienitej lokalizacji.

Foto: WBG Development