Wolnostojące czy bliźniaki? Z poddaszem czy bez? O jakiej powierzchni? Wielu z nas zadaje sobie pytanie: jakie domy Polscy kupują najchętniej. Okazuje się, że najpopularniejsze wciąż są domy wolnostojące mimo, że ich cena jest zwykle o 10-15% wyższa niż w przypadku segmentów czy bliźniaków.

Z raportu „Polski rynek nieruchomości” przygotowanego przez Gratka Nieruchomości wynika, że w 2018 roku budowano głównie domy z poddaszem, ale bez piwnicy, zaś preferowany metraż oscylował między 150 a 160 m2. Od kilku lat systematycznie maleje zaś zainteresowanie domami wielorodzinnymi.

Preferencje dotyczą przede wszystkim domów z poddaszem oraz z tradycyjnym układem pomieszczeń.

Dla klientów obok ceny liczy się również lokalizacja. Chętnie sprawdzamy też infrastrukturę, w tym drogi dojazdowe, sklepy, szkoły czy punkty usługowe w sąsiedztwie. W dużych miastach niesłabnącą popularnością cieszą się dzielnice willowe. Wybierają je głównie młodzi ludzie posiadający rodzinę lub planujący ją założyć. Ponad połowa kupujących zwracała uwagę na położenie działki. Wybierane są najczęściej działki do 20 arów.

Jeśli chodzi o ceny, najwyższe kwoty osiągały domy w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. W ubiegłym roku wzrosły też ceny działek, co było następstwem wzrostu cen mieszkań. W skali roku był to skok do 4 do 16%.

Większość osób decyduje się na zakup projektu gotowego domu. Mimo mody na ekologiczne rozwiązania wciąż dominuje ogrzewanie gazowe oraz kotły na paliwo stałe. Zdecydowanie mnie osób wybiera pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Foto: Pracownia Projektowania Architektonicznego Andrzej Rymarczyk