Efektowne ekspozycje, pokazy specjalistycznego sprzętu oraz możliwość zobaczenia na żywo nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa oraz innych sektorów wykorzystujących ogromny potencjał szkła – to w pigułce targi Glass.

Co roku wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i zwiedzających. Ten trend nie dziwi. Glass to jedyne w Polsce targi szklanego biznesu. W tym roku odbędą się 20-23 listopada, tradycyjnie w Poznaniu.

Powodem dynamicznego wzrostu zużycia szkła jest głównie rosnący popyt krajowy, przede wszystkim ze strony budownictwa. Niestety szkła w Polsce wciąż jest za mało. Stąd tak intensywny import tego surowca. W Europie firmy budowlane i inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo w budynkach, ochronę środowiska i izolacje – jest to wymagane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. To czynniki napędzające rozwój w przemyśle szklanym w najbliższych latach.

Potwierdzeniem tego trendu jest rosnące znaczenie targów Glass. – Wydarzenie cieszy się coraz większym zaufaniem zarówno zwiedzających jak i wystawców. Powierzchnia ubiegłorocznej ekspozycji czwartej edycji targów była o ponad 20 procent większa od poprzedniej. Gościliśmy firmy z kilkunastu krajów m.in. z: Korei Południowej, Holandii, Austrii, Niemiec, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Finlandii. Odnotowaliśmy też rekordową frekwencję zwiedzających targi profesjonalistów – mówi Mateusz Szymczak, dyrektor targów Glass.

Targi Glass to miejsce, gdzie szczególnie widoczny jest trend automatyzacji wszelkich procesów w przemyśle szklarskim. To właśnie takie nowoczesne rozwiązania oferują wystawcy. To tutaj można dotknąć, zobaczyć i ocenić funkcjonalność urządzeń.

– Siła robocza jest coraz droższa – stąd konieczność usprawnienia procesów obróbki szkła. Żeby zminimalizować błędy wynikające z winy operatora i ich wpływ na wszelkie procesy w firmie. Istotą jest produkcja takich maszyn, które będą nie tylko funkcjonalne, ale i łatwe w obsłudze. To już nasz trzeci raz na targach Glass– mówił podczas Glass 2018 Bogusław Pawlikiewicz, właściciel Expoglass, producent maszyn służących do cięcia, magazynowania i wiercenia szkła.

Wystawcy nie tylko prezentują swoje produkty, ale ich misją jest też edukacja; szerzenie wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań w branży szklarskiej.

– Nawet ludzie z branży nie wiedzą, że w swoich firmach mogą z powodzeniem wykorzystać tak innowacyjne maszyny. My tutaj to pokazujemy, inspirujemy do zmian. Staramy się zachęcać do automatyzacji procesów nie tylko w produkcji, ale też w budownictwie.– przekonywał Przemysław Ciechanowski, właściciel Glasslift.

Coraz częściej klienci poszukują rozwiązań mniej angażujących człowieka. Niektóre maszyny prezentowane na targach mogą z powodzeniem zastąpić nawet 3-4 osoby. Jak przekonywali wystawcy ubiegłorocznej edycji Glass większość takich inwestycji szybko się zwraca. Na Glass nie brakuje także artystycznego spojrzenia na szkło. W specjalnie wydzielonej strefie będzie można podziwiać profesjonalistów, prezentujących różne techniki zdobienia szkła takie jak: fusing, piaskowanie czy malowanie natryskowe. Nie lada gratką są też pokazy powstawania witraży.

– Bogata ekspozycja zainteresuje w szczególności producentów wyrobów ze szkła, zakłady szklarskie, huty szkła, zakłady produkujące szkło płaskie, producentów opakowań, zarządców i administratorów obiektów oraz zakłady związane z recyklingiem oraz przetwarzaniem tłuczki szklanej. Oferta Glass jest też bardzo atrakcyjna dla projektantów i architektów. Szkło ma coraz częstsze zastosowanie w budownictwie – to widać w projektach nowych biur, centrów handlowych i budynków mieszkalnych. Stawia się na rozwiązania przestrzenne z wykorzystaniem szklanych elewacji i konstrukcji – dodaje Mateusz Szymczak.

Targi Glass to projekt łączący w sobie ekspozycję maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego z prezentacją najnowszych zastosowań szkła w budownictwie i architekturze oraz wyrobów ze szkła stosowanych we wnętrzach.

Poprzez pokazanie unikalnych zastosowań produktów ze szkła targi Glass kreują
w Polsce modę na szkło jako materiał estetyczny i ekologiczny, o bardzo wielu zastosowaniach.

Szkło w budownictwie może nie tylko wpływać na ograniczanie zużycia energii, ale zapewniać także bezpieczeństwo chroniąc przed włamaniem, gwarantować komfort przebywania we wnętrzach ograniczając hałas, może też pełnić rolę nowoczesnych, samoczyszczących fasad czy przeszkleń zewnętrznych (dachy, świetliki, ogrody zimowe). Szkło doskonale sprawdza się także we wnętrzach jako ścianki, balustrady, osłony, schody i podłogi.

Tematyka  targów GLASS obejmuje maszyny, urządzenia i akcesoria do obróbki szkła płaskiego, szkło płaskie stosowane w przemyśle i w budownictwie oraz gotowe wyroby ze szkła.

Oferta targów powinna zainteresować producentów wyrobów ze szkła, zakłady szklarskie, huty szkła, zakłady produkujące szkło płaskie, a także projektantów i architektów wnętrz, projektantów ogrodów i terenów zielonych, konserwatorów zabytków, zarządców i administratorów obiektów oraz środowiska naukowe.

Targi Glass odbywają się 20-23 listopada 2019 r. w tym samym czasie co targi branży kamieniarskiej Stone na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej na: www.targiglass.pl