Zmiany klimatyczne sprawiają, że lato w Polsce jest coraz cieplejsze. Wytchnienia przed upałami szukamy najczęściej we wnętrzach domów i mieszkań. Nie zawsze jednak zapewniają nam one komfort i odpoczynek od słońca. Możemy to zmienić, mając do wyboru wiele różnych rozwiązań.

Czy warto inwestować w markizy?

Pierwszą grupą rozwiązań, które zapewniają ochronę przed upałem, są te, które chronią budynek od zewnątrz. Ich celem jest zapobieganie dostawaniu się promieni do wnętrza, dzięki czemu w pomieszczeniach jest chłodniej. W tej grupie najpopularniejsze są markizy, których zaletą jest to, że zacieniają wnętrze, a przy tym zapewniają sporo naturalnego światła. Nie zasłaniają nam również widoku na to, co dzieje się na zewnątrz budynku.

Markizy mogą być obsługiwane ręcznie, za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Montuje się je do ścian, krokwi, sufitów. Jeśli są wykonane z impregnowanej tkaniny, wówczas nie przepuszczają promieni UV. Markizy rozpięte nad tarasem doskonale chronią przeszklenia przed słońcem i umożliwiają odpoczynek poza domem. Świetnie też sprawdzą się na balkonie.

Na rynku dostępne są zarówno modele przeznaczone do samodzielnego montażu, jak i montowane przez producentów. W przypadku markiz problemem może być wiatr, dlatego w wietrznej okolicy lepiej się zdecydować na kupno takich z trzecią klasą odporności. Warto wtedy wybrać modele z czujnikiem, który zamknie markizy, kiedy zacznie wiać. Dodatkowo niektóre markizy mogą pełnić funkcję moskitiery.

Rolety

Jednym z najpopularniejszych rodzajów osłon okien są rolety zewnętrzne. Dzięki nim możemy regulować napływ światła do pomieszczenia. Ich zastosowanie w upalne dni pozwala skutecznie chronić wnętrze przed przegrzaniem. Dostępne są zarówno rolety manualne, jak i sterowane elektrycznie. Rolety zewnętrzne są wykonane z wysokogatunkowego aluminium.

Z kolei rolety wewnętrzne pozwalają jedynie na ograniczenie ostrego światła słonecznego. Warto wybierać wykonane z takiego materiału, który odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nasze pomieszczenia będą się mniej nagrzewać.

Nowoczesne rozwiązanie – markizolety

To stosunkowo nowe rozwiązanie, które łączy w sobie funkcje rolet i markiz. Chronią one przed nasłonecznieniem, zapewniając jednocześnie dobry widok na zewnątrz. Stałym elementem jest opadające ramię, które może mieć wysięg od 40 do 65 cm. Podczas opuszczania markizolety ramię może opadać od 0 do 180 stopni, co zapewnia wygodną regulację.

A może okiennice?

Okiennice od lat cieszą się dużą popularnością w krajach południowych. Mają formę jedno- lub wieloskrzydłowych drzwiczek, które są otwierane na ścianę budynku. Dzięki nim możliwa jest ochrona domu nie tylko przed słońcem, ale też przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Okiennice są montowane do ściany budynku.

Wyróżnia się okiennice posiadające skrzydła pełne, ażurowe oraz mieszane. Mogą być one wykonane z PVC, drewna lub aluminium. Na rynku dostępne są okiennice w dwóch wersjach: przesuwnej i rozwieralnej. W większości są otwierane ręcznie, ale niektóre modele można obsługiwać napędem elektrycznym. Zaletą okiennic jest również to, że poprawiają wygląd elewacji, zwłaszcza te drewniane, oraz dają poczucie prywatności. Dodatkowo wpływają na poprawę izolacji termicznej pomieszczeń – latem zabezpieczają przed nagrzaniem, a zimą chronią przed ucieczką ciepła. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo, okiennice stanowią bowiem dodatkowe zabezpieczenie okna.

Najtańsze rozwiązanie – żaluzje

Dzięki żaluzjom wewnętrznym możemy zacienić pomieszczenie lub maksymalnie je nasłonecznić, w zależności od potrzeby. Zaletą żaluzji jest z pewnością ich cena, znacznie niższa od rolet. Niektóre z nich mają dodatkowo walor dekoracyjny. Niestety, nie chronią dostatecznie przed ciepłem, a zacienienie w tym przypadku nie jest równoznaczne z chłodem. Do tego żaluzje się kurzą i szybko niszczą (odkształcają się).

Zalety i wady klimatyzatorów

Dzięki klimatyzacji możemy skutecznie schładzać powietrze w czasie upałów. Ponadto klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale też zapewniają dopływ świeżego powietrza. Pozwalają szybko uzyskać pożądaną temperaturę. Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak energooszczędność, kontrola nawiewu chłodnego i ciepłego powietrza. Nie bez znaczenia jest także, jak duży hałas wytwarza podczas swojej pracy. Na rynku dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. W przypadku klimatyzacji niezbędny jest regularny serwis oraz czyszczenie. Wadą takiego rozwiązania jest również jego koszt.

Podobnym, choć mniej efektywnym rozwiązaniem, są klimatyzery – niewielkich rozmiarów urządzenia, które chłodzą bez konieczności odprowadzenia powietrza na zewnątrz.

Czym jest termomodernizacja?

Dobra izolacja termiczna budynku to gwarancja komfortu w czasie upałów. Zimą chroni przed utratą ciepła na zewnątrz budynku, a latem przed przedostawaniem się do jego wnętrza. Warto więc zainwestować w skuteczne ocieplenie, choć jest to najdroższe rozwiązanie ze wszystkich proponowanych. W dłuższej perspektywie pozwala jednak na spore oszczędności. W ramach termomodernizacji zwykle wykonuje się ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, ocieplenie dachu, modernizację systemu grzewczego, korzystanie z OZE, a także rekuperację.

Dobre okna to podstawa

Niewiele osób wie, że szyba może chronić przed upałem. Chodzi o szyby przeciwsłoneczne. Są one na szerszą skalę stosowane w biurowcach. Teraz można je spotkać m.in. w przeszklonych werandach czy ogrodach zimowych. Do wyboru mamy szyby absorpcyjne lub refleksyjne. Te pierwsze pochłaniają część promieni, co sprawia, że w pomieszczeniu nie dochodzi do przegrzania. Ilość absorbowanych promieni zależy głównie od grubości i koloru szyby. Z kolei szyby refleksyjne są powlekane warstwą wykonaną z tlenków metali, dzięki czemu odbijają one promienie słoneczne. Dobrym wyborem jest też zastosowanie okien wykonanych ze szkła o wysokiej przepuszczalności światła oraz niskiej przepuszczalności energii słonecznej. W przypadku starych okien można skorzystać z folii termoizolacyjnych.

Nasze domy i mieszkania możemy chronić przez upałem zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. W przypadku ochrony zewnętrznej warto wybrać rolety zewnętrzne, markizy, markizorolety czy okiennice. Jeśli zaś chcemy chronić nasze wnętrza od środka, mamy do dyspozycji rolety, żaluzje, a także klimatyzację.

Monika Borkowska-Szmit