W ostatnich latach rośnie liczba adaptacji budynków gospodarczych na domy. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga nakładu czasu, a także załatwienia wielu formalności. Z uwagi na niższy koszt, w porównaniu z budową adaptowanie starych budynków to często idealne wyjście dla osób marzących o własnym domu. Największą popularnością cieszą się stodoły. To w nich powstają wnętrza z charakterem. Jak to możliwe? Wykorzystywane są oryginalne stare cegły oraz drewniane belki.

Należy pamiętać, że każdy budynek wymaga indywidualnego podejścia. Specjaliści są zgodni – zanim zdecydujemy się na adaptację trzeba sprawdzić następujące elementy: fundamenty oraz dach. Nie obejdzie się bez wsparcia specjalistów. Wiadomo, że budynki są w różnym stanie, jednak niemal zawsze konieczne jest ich ocieplenie.

Przeróbka wymaga wielu formalności i należy się do nich przygotować. Trzeba uzyskać m.in. pozwolenie na budowę, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy. Niezbędny jest też projekt czy ekspertyza techniczna stanu budynku. Przed rozpoczęciem prac musimy poinformować o rozpoczęciu adaptacji Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Do tego dochodzi też podłączenie mediów.

Koszt adaptacji zależy przede wszystkim do stanu wyjściowego samego budynku. Jeśli budynek jest w dobrym stanie można przy stosunkowo niewielkich kosztach, w porównaniu do budowy nowego domu, zyskać wyjątkowy budynek mieszkalny. Co więcej, tego rodzaju obiekty są wysokie, co pozwala na stworzenie również poddasza użytkowego. Sama aranżacja nie jest prosta, ale pozwala stworzyć oryginalne i niebanalne wnętrze.