Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a przy tym cieszyć oko. Modne wnętrza to takie, które są zindywidualizowane i oryginalne. Warto przyjrzeć się najnowszym trendom, aby móc stworzyć stylową i modną przestrzeń.

Kuchnia to centralne pomieszczenie naszych domów i mieszkań, które pełni wiele funkcji. To często ważne miejsce rodzinnych spotkań, a także przygotowywania, spożywania posiłków oraz ich przechowywania.

Koniec z bielą w kuchni

Przez ostatnie lata w polskich kuchniach dominowała biel i meble z lakierowanymi frontami. Do niedawna były one uważane za ponadczasowe. Trudno odmówić im wrażenia sterylności. W takich kuchniach brakowało jednak indywidualnego charakteru. Teraz przyszedł czas na kolor. Do lamusa odchodzą chłodne wnętrza. Modne są odważne połączenia materiałów i kolorów. Barwy pojawiają się nie tylko na ścianach, ale również na frontach kuchennych. Warto postawić przede wszystkim na czerń, granat, bordo oraz zieleń. Biel można też zastąpić brązem, beżem, morelą czy błękitem. Dopełnieniem kolorowych wnętrz są designerskie sprzęty domowe.

Stawiamy na mat

W tym sezonie fronty lakierowane na wysoki połysk oraz chromowana armatura przestają być w cenie. Obecnie hitem są matowe wykończenia. Dotyczy to nie tylko frontów, ale również sprzętów gospodarstwa domowego, uchwytów czy kranów. Ich zaletą jest przede wszystkim elegancja. Wybierając matowe fronty, musimy pamiętać, że lepiej sprawdzają się one w dużych pomieszczeniach. W innym wypadku mogą przytłoczyć kuchnię. Z kolei fronty w połysku optycznie powiększają wnętrza. Mat zalecany jest do kuchni jasnych, gdyż takie wykończenie przyciemnia pomieszczenie. Fronty matowe doskonale sprawdzą się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Ich zaletą jest wysoka jakość oraz łatwość utrzymania czystości. Matowe fronty tworzą też przytulne i ciepłe wnętrza.

Wybór blatu kuchennego

Na rynku dostępny jest cały wachlarz materiałów, z których wykonywane są blaty kuchenne. W tym sezonie warto zwrócić uwagę na blaty szklane, z naturalnego kamienia, konglomeratu czy metalu. One idealnie wpisują się w najnowsze trendy. Decydując się na wybór blatów, warto brać pod uwagę poza modą również ich rozmiar, funkcjonalność, łatwość w utrzymaniu czystości oraz odporność na zarysowania. Zwykle blaty służą nam kilka lat, należy więc dobrze przemyśleć ich zakup.

Koniec z zabudowanymi górnymi szafkami

Obecnie zastępują je pojedyncze, otwarte półki, wykonane z metalu, metalu połączonego ze szkłem czy z drewna, często inspirowane przestrzenią handlową. Jednak to rozwiązanie sprawdzi się tylko przy dużej kuchni, pełnej dolnych szafek, lub wtedy, gdy nie musimy pomieścić dużej ilości sprzętów kuchennych. Otwarte półki można dekorować bibelotami, porcelaną, książkami kucharskimi czy doniczkami z ziołami. Są przy tym praktyczne, ponieważ mamy do nich łatwy dostęp. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy spersonalizowane wnętrze.

Modne staje się rozmieszczanie półek w sposób asymetryczny. Do kuchni wkracza luz. Tworzy się pozorny nieład, który z kolei wpływa na dynamikę całego pomieszczenia. To zdecydowane odejście od minimalizmu tak bardzo popularnego w poprzednich latach.

Miedź nie tylko w dodatkach

Jeśli szukamy modnych dodatków czy elementów do wykończenia szafek, warto postawić na miedź. Rdzawe powierzchnie zaczynają pojawiać się również na ścianach czy podłogach. Miedź sprawdzi się w przypadku armatury kuchennej, lamp czy uchwytów. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że ładnie się starzeje. Pasuje także do różnych stylów.

Miedź odmienia wnętrze, nadaje mu ciepły i elegancki wygląd. Może być zarówno elementem przewodnim, jak i pojawić się w dodatkach. Dobrze pasuje do bieli i szarości, świetnie podkreśla też ciemne kolory. Idealnie współgra z betonem, drewnem czy marmurem. Sprawdzi się w przypadku loftów, wnętrz eleganckich, rustykalnych lub urządzonych w stylu art deco.

Czas na szkło

Do kuchni wielkimi krokami wkracza szkło. Nie będzie ono jednak tylko dodatkiem. Świetnie nadaje się do wypełnienia frontów szafek i nadaje zabudowie lekkość. Szkło pozwala też wyeksponować porcelanę, zastawę czy ozdobne naczynia. Z kolei umieszczenie szkła na ścianie tworzy niebanalną aranżację. Można też nim zastąpić płytki ceramiczne. Zaletą szkła jest łatwość czyszczenia i brak problemów z brudnymi fugami.

Tafle szkła mogą mieć dowolne wymiary, a ich kolor może być dopasowany do wnętrza. Do wyboru mamy szkło tradycyjne, hartowane, laminowane lub klejone. Większość z nich jest bezpieczna i nie rozpadnie się na kawałki nawet przy kontakcie z ostrymi przedmiotami. Co ważne, nie każde szkło może być stosowane przy kuchence ze względu na wysokie temperatury.

Wybierając szkło, lepiej zdecydować się na kolorowe, dzięki lakierowi nadającemu mu barwę będzie ono bowiem odporne na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne, a przy tym efektowne.

Płytki o nietypowych kształtach i wzorach

Najnowsze trendy wnętrzarskie promują płytki ścienne w trójkątnym kształcie. Doskonale wygląda zestawienie kilku kolorów takich płytek. Dzięki nim można tworzyć oryginalne wzory zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wyszukane kształty płytek zwiększają możliwości aranżacyjne.

Modne są także kafelki o asymetrycznych wzorach oraz imitujące beton. Popularnością cieszą się patchworkowe wzory geometryczne. Rośnie też popularność dużych płytek.

Wybór zlewu

Czas zlewów ceramicznych pasujących do wszystkich wnętrz już minął. Dziś w cenie są te wykonane z nietypowych materiałów, dzięki czemu nadają kuchni wyjątkowy charakter. Na uwagę zasługują zlewy stalowe i miedziane, choć ich cena jest stosunkowo wysoka. Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie ich z konglomeratu. Nowym trendem są również zlewy wielofunkcyjne, a więc takie, które można zamknąć i wykorzystać powstałą przestrzeń do przygotowywania posiłków. Idealnie nadają się do małych kuchni, w których każdy centymetr blatu jest na wagę złota.

W najbliższych sezonach widocznym trendem będzie odejście od minimalistycznej zabudowy na rzecz elementów dekoracyjnych, pozwalających stworzyć indywidualny styl. Łączenie różnorodnych kolorów i faktur w zaskakującą całość to obecnie popularny trend wnętrzarski.

 Monika Borkowska-Szmit