Moda na budownictwo modułowe trwa w najlepsze. Teraz nastał czas na domy z kontenerów. Trend ten przyszedł do Polski z USA oraz państw skandynawskich. Z kontenerów powstają nie tylko domy parterowe, ale i piętrowe czy biurowce.

Standardowy kontener morski ma wymiary 12,2×2,4×2,9 m. Istnieje możliwość połączenia kliku czy kilkunastu, dzięki czemu znacząco wzrasta przestrzeń. Jeśli planujemy stworzenie domu należy zacząć od wyboru kontenera. Na rynku dostępne są zarówno te używane, jak i nowe. Możemy wybierać z kontenerów transportowych oraz tych zaprojektowanych z myślą o funkcji mieszkalnej. Kontenery morskie są oczywiście najtańsze, ale przy ich zakupie musimy liczyć się z wyższymi kosztami przystosowania do zamieszkania.

Kolejnym etapem jest adaptacja. Kontenery trzeba wzmocnić, a w przypadku tych morskich należy pamiętać o piaskowaniu ścian, w celu usunięcia szkodliwych farb. Ważnym etapem jest też ocieplenie. Wykorzystywana jest do tego celu wełna mineralna lub styropian. Wewnątrz zaś należy zamontować płyty gipsowo-kartonowe, laminowane lub wiórowe.

Ważne jest również przygotowanie posadowienia. Jest ono uzależnione głównie od specyfiki danego terenu. Najczęściej stosowane są betonowe bloczki lub stopy fundamentowe. W przypadku mniejszych budynków przygotowanie terenu ogranicza się do jego wyrównania i stabilizacji podłoża. Trzeba pamiętać, że dom bez fundamentów w polskim prawie jest postrzegany jako budynek tymczasowy. Wszelkie instalacje i przyłącza warto zlecić doświadczonej firmie. Błędy mogą spowodować pojawienie się wilgoci, a w konsekwencji korozji.

Zaletą domów z kontenerów jest przede wszystkim cena, niższa od zakupu mieszkania czy budowy domu. Ponadto montaż jest szybki. Należy wspomnieć także o mobilność, dom z kontenerów można przenosić. Niestety, są też wady. Przede wszystkim problematyczne może okazać się uzyskanie zgody na doprowadzenie mediów. W polskim prawodawstwie brakuje odpowiednich regulacji. Trzeba również doliczyć koszt transportu kontenerów. Do montażu niezbędny jest dźwig, którego wynajem to dodatkowe koszty. Do tego należy pamiętać o wydatkach na ogrzewanie w sezonie zimowym i klimatyzacji latem.

Warto powierzyć stworzenie domu z kontenerów specjalistom, wówczas otrzymamy wykończenie pod klucz, podłączenie mediów i wszelkie niezbędne instalacje, a także ocieplenie. Tego rodzaju domy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Decydując się na to rozwiązanie trzeba jednak poznać jego wady i zalety.

Zdjęcie otwierające: Unsplash