Wakacje nieubłagalnie zbliżają się ku końcowi i czas pomyśleć o nadchodzącym roku szkolnym. Warto więc poświęcić trochę czas, by stworzyć funkcjonalny kącik do nauki.

Biurko i krzesło to podstawa

Te dwa elementy są niezbędne w pokoju każdego ucznia. To właśnie przy biurku dziecko spędza najwięcej czasu nie tylko odrabiając lekcje, ale też rysując czy czytając. Przed dokonaniem wyboru należy zwarcic uwagę na konstrukcję biurka. Najlepiej sprawdzą się te, o szerokości 120 cm oraz głębokości 50-70 cm. Taka wielkość pozwoli pomieścić wszelkie niezbędne książki i akcesoria. Warto zrezygnować z blatów błyszczących, które odbijają światło. Dodatkowo dla bezpieczeństwa najmłodszych można wybrać biurko, którego kanty są zaokrąglone. Na zakupy można wybrać się z dzieckiem, żeby sprawdzić czy może w pełni z niego korzystać. Wysokość pulpitu musimy dostosować do wysokości użytkownika. Rozwiązaniem na lata jest zakup biurka z możliwością regulacji jego wysokości. Z kolei w przypadku krzesła warto, by miało ono podpórki pod łokcie, dobre oparcie oraz optymalną wysokości. 

Oświetlenie

Jesienią i zima podczas nauki dziecko korzysta ze sztucznego światła. Dlatego też lampka będzie niezbędnym elementem wyposażenia kącika dla ucznia. Powinna dawać jasne światło, a zasięgiem obejmować duży obszar biurka. Co ważne, musi mieć ruchomy uchwyt i należy ją tak ustawić, by dziecko nie zasłaniało sobie światła.

Kolor ścian ma znaczenie

W kąciku do nauki nie powinny gościć krzykliwe i ciemne kolory. Nie sprzyjają one koncentracji. Warto postawić na delikatną zieleń czy błękit, które pozwolą dziecku na skupienie się i wyciszenie. Dobrze sprawdzą się też beże czy żółcie.

Dodatki też są ważne

Aranżując kącik do nauki warto pomyśleć o dodatkowych elementach, takich jak tablica nad biurkiem. Do wyboru mamy tablice magnetyczne, korkowe, suchościeralne czy wykonane przy użyciu farby tablicowej. Dla strasznych uczniów pomocna może okazać się mapa umieszczona na ścianie. Kolejnym ważnym elementem jest regał lub półka na książki. Warto, żeby wnętrze miało akcenty związane z zainteresowaniami dziecka, jednak należy zrezygnować ze zbyt dużej liczby zbędnych dekoracji, które będą rozpraszać uwagę podczas nauki.

Warto zaangażować dziecko w wybór odpowiednich kolorów, dekoracji czy wyposażenia kącika. W końcu to będzie jego królestwo. Miejsce powinno być funkcjonalne, a przy tym przytulne i podobać się dziecku.