Garderoba to dla wielu osób gwarancja porządku. Jest ona powszechna w większości domów i większych mieszkań. Przyda się zawsze wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie pomieścić wszystkich przedmiotów w szafach. Dzięki dobrze zorganizowanej garderobie rzeczy są posegregowane, przez co łatwo je znaleźć, a to oszczędza czas. Ponadto poukładane ubrania dłużej nam posłużą.

Gdzie zlokalizować garderobę

Umiejscowienie garderoby ma duże znaczenie dla jej funkcjonalności. Dobrze, jeśli znajduje się w pobliżu sypialni. Gdy nie mamy na nią oddzielnego pomieszczenia, można wydzielić ją z sypialni. Jeśli zaś ma to być miejsce, z którego korzystają wszyscy domownicy, to wtedy warto ją stworzyć w miejscu ogólnodostępnym. Wiele osób decyduje się na umieszczenie garderoby w pobliżu przedpokoju.

Co pomieści garderoba

Na pytanie, co ma pomieścić garderoba, trzeba sobie odpowiedzieć już na etapie jej projektowania. Zwykle jest to odzież wraz z dodatkami, takimi jak torebki czy buty. Garderoba może również być miejscem składowania pościeli, ręczników czy walizek. Można ponadto przechowywać w niej drobny sprzęt AGD, w tym żelazko, deskę do prasowania czy odkurzacz, a także sprzęt sportowy. Garderoba to praktyczne rozwiązanie, jeżeli ma minimum 3 m2 powierzchni.

Funkcjonalna garderoba

Duże znaczenie ma dobre rozplanowanie wyposażenia, tak aby maksymalnie wykorzystać daną powierzchnię. Warto więc przemyśleć rozstawienie półek, szuflad, drążków oraz odległości między nimi. Trzeba też pamiętać o pozostawieniu miejsca, które umożliwi swobodne korzystanie ze schowków. Najczęściej garderoby są urządzane na planie litery U lub L.

Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, jeśli chcemy wygodnie korzystać z garderoby. Przykładowo drążki na ubrania powinny być odsunięte od ściany tylnej o co najmniej 40 cm – to pozwoli na bezproblemowe wieszanie ubrań. Z kolei półki zwykle mają szerokość około 60 cm. Jeśli jednak chcemy na nich przechowywać koszulki, wtedy wystarczy zaledwie 35 cm – nie muszą być zbyt głębokie. Jeśli ubrania są ułożone w jednym rzędzie, ułatwia to dostęp do nich i pozwala na utrzymanie porządku.

Wyposażenie garderoby

Jeśli garderoba jest wysoka, warto zainwestować w pantografy. Są to drążki z uchwytem, które pozwalają wygodnie zdjąć i powiesić wieszaki. Dzięki temu rozwiązaniu w wysokim pomieszczeniu można zaplanować drążki na dwóch poziomach. To pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Wybierając pantograf, musimy brać pod uwagę zarówno jego wymiary, jak i obciążenie. Ponadto warto zdecydować się raczej na kilka krótszych drążków, niż jeden długi, który może ulegać odkształceniom pod wpływem ciężaru ubrań. Jeśli w garderobie planujemy przechowywać płaszcze czy sukienki, drążki powinny być umieszczone odpowiednio wysoko.

Warto także pomyśleć o szufladach, koszach czy pojemnikach, w których będziemy składować drobne akcesoria. W utrzymaniu porządku pomogą nam też organizery. Z kolei do przechowywania butów sprawdzą się podpisane pudełka, aby łatwiej znaleźć potrzebną parę, a także by składować je na kilku poziomach.

Jeśli z garderoby będą korzystać również dzieci, warto część pomieszczenia dopasować do ich wzrostu. Wtedy nie będą każdorazowo potrzebowały naszej pomocy. Można też stworzyć osobne miejsce dla rzeczy sezonowych.

Jeśli zdecydujemy się na garderobę otwartą, to trzeba zainwestować w pokrowce, przechowywane rzeczy będą się bowiem kurzyć. A jeśli na garderobę przeznaczamy pomieszczenie z oknami, musimy zamontować w nich rolety czy żaluzje. Po pierwsze, ze względu na prywatność, po drugie, z uwagi na konieczność ochrony tkanin przez działaniem promieni słonecznych. Nieodzownym elementem garderoby jest duże lustro, które pozwoli nam zobaczyć całą swoją sylwetkę.

Oświetlenie garderoby

Aby w pełni korzystać z garderoby, musimy pamiętać o jej odpowiednim oświetleniu. Wybierając je, trzeba brać pod uwagę takie parametry, jak: wielkość pomieszczenia, dostęp do światła dziennego, możliwości podłączenia oświetlenia, jak również funkcje garderoby. W wypadku małych pomieszczeń dobrze sprawdzą się halogeny i świetlówki LED. W mniejszych pomieszczeniach zwykle wystarczy jedna górna lampa na suficie, ale w większych i bez okna optymalnym rozwiązaniem będzie kilka źródeł światła – górne oraz punktowe.

Bez względu na powierzchnię naszej garderoby funkcjonalne są taśmy LED, które pozwalają na oświetlenie wnętrz półek
i szuflad. Takie rozwiązanie umożliwi szybkie odnalezienie rzeczy. Wybierając oświetlenie garderoby, należy też zwrócić uwagę na właściwy wybór barwy i natężenia światła, by nie przekłamywało koloru odzieży.

Czy wentylacja jest konieczna

Jeśli nie chcemy, żeby nasze ubrania miały przykry zapach niewietrzonych pomieszczeń, to zdecydowanie konieczna jest dobra wentylacja. Odpowiednia wymiana powietrza to podstawa. Gdy garderoba znajduje się w pomieszczaniu bez okien, musi ono być podłączone do kanałów wentylacyjnych, które usuwają zużyte powietrze. Dobrze sprawdzi się wentylacja grawitacyjna oraz wentylacja mechaniczna. Ponieważ kratka wentylacyjna nie może być zasłonięta, musimy zaplanować jej umiejscowienie już na etapie planowania garderoby. Jeśli pomieszczenie ma okno, warto, by było ono wyposażone w nawiewniki. Co więcej, drzwi do garderoby nie mogą być szczelne.

Jaki kolor wybrać

Projektując garderobę, warto pamiętać o kolorach. Najczęściej garderoba to pomieszczenie bez okien, w którym jest ciemno. Bywa, że ma ono niewielką powierzchnię. Dobierając odpowiednie barwy, można je optycznie powiększyć. Idealnie nadadzą się do tego jasne kolory, przede wszystkim biele i beże, które rozjaśnią wnętrze.

A może szafa wnękowa

Jeśli nie mamy wystarczającej powierzchni i istnieje prawdopodobieństwo, że nasza garderoba będzie zbyt ciasna i nie będziemy mogli wygodnie z niej korzystać, to lepiej zdecydować się na szafę wnękową. Jej zaletą jest to, że może być montowana w miejscach trudnych do zagospodarowania. Dodatkowo, jeśli szafa wnękowa będzie jasnego koloru lub co najmniej jedne jej drzwi będą miały lustro, wówczas optycznie powiększy pomieszczenie.

Garderoba sprawdza się zarówno przy sypialni, jak i przy wejściu do domu. I choć potrzebujemy na nią więcej miejsca niż na szafę wnękową, jest bardziej funkcjonalna i pojemna. Pozwala łatwo porządkować rzeczy i zachować porządek.

Monika Borkowska-Szmit