Cement to ważny materiał wiążący, który jest stosowany przy większości prac budowlanych. To drobno zmielony materiał nieorganiczny, który po wymieszaniu z wodą ma właściwości wiążące i twardnieje. Wchodzi on w skład m.in. zapraw murarskich, tynkarskich czy mieszanek betonowych. Jest hydraulicznym spoiwem mineralnym, które potrzebne jest nie tylko do budowy domu, ale również jest niezbędny przy różnego rodzaju remontach.

Jak powstaje cement?

Do produkcji cementu wykorzystuje się przede wszystkim wapń, glinę czy margiel. To z nich pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza się klinkier cementowy. Jest on kruszony, a później wzbogacany dodatkami.

Rodzaje cementu

Wyróżnia się pięć podstawowych rodzajów cementu: portlandzki (CEM I), portlandzki wieloskładnikowy (CEM II), hutniczy (CEM III), puculanowy (CEM IV) oraz wieloskładnikowy (CEM V). Cement portlandzki to taki, w którym klinkier stanowi 95-100% zawartości. Doskonale nadaje się do konstrukcji stropów czy słupów, a przy tym świetnie sprawdzi się w niskich temperaturach. Natomiast cement portlandzki wieloskładnikowy zawiera poza klinkierem portlandzkim do 35% składników mineralnych. Cement hutniczy świetnie sprawdzi się w środowisku o podwyższonej agresywności chemicznej. Wykorzystywany jest przede wszystkim do prac fundamentowych. Nie powinien być stosowany przy temperaturze poniższej 5°C. Z kolei cement pucolanowy posiada wysoką odporność na kwaśne środowisko i doskonale nadaje się do prac zarówno podziemnych, jak i naziemnych. Ostatni – cement wieloskładnikowy – ma nawet 50% dodatków. Świetnie sprawdzi się do produkcji elementów betonowych.

Oznakowanie cementu

Wybierając cement warto zwrócić uwagę na wytrzymałość wczesną. Literą L oznaczony jest cement o niskiej wytrzymałości wczesnej, N o normalnej, a R o wysokiej. Trzeba pamiętać też o klasie cementu, której odpowiadają litery A, B lub C. Oznaczają one pozostałe składniki. W przypadku cementu A posiada on najmniej dodatków, zaś C najwięcej. Kolejnym istotnym elementem jest jakość cementu. To producent określa jego termin ważności. Zwykle wynosi on do 30-90 dni. Po tym terminie cement może się zbrylić, a to z kolei sprawi, że zmniejszą się jego właściwości wiążące. Cement można podzielić na zwykły i specjalistyczny. Pierwszy ma uniwersalne zastosowanie. Z kolei do drugiej grupy zalicza się ten odporny na wilgoć bądź działanie temperatury.

Cement to materiał niezbędny na każdej budowie. Warto więc wybrać taki, który najlepiej spełni konkretne funkcje.