Wszyscy wiemy, że życie w mieście wiąże się z nadmiernym stresem, a na jego wyeliminowanie nie ma nic lepszego niż widok, dotyk i zapach zieleni. W miastach jest jej coraz mniej, a potrzeby deweloperskie zajmują przestrzeń, w której mogłaby się znaleźć. Co można więc zrobić, aby dostarczyć sobie jej substytutu? Jak otoczyć się namiastką ogrodu?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wprowadź rośliny do wnętrza domu, mieszkania czy miejsca pracy!
Nasuwa się tutaj jednak pytanie. Jak osiągnąć jednym zabiegiem efekt przyjemnej, estetycznej, a zarazem funkcjonalnej przestrzeni?

O tym najlepiej wiedzą projektanci zieleni, wnętrz czy architekci. Współczesne wnętrza pod okiem dobrego specjalisty opierają się na przemyślanych, solidnych projektach, które mają służyć pokoleniom. Zrównoważony projekt wprowadzony w nasze życie niesie ze sobą nie tylko aspekt funkcjonalny, towarzyszy mu również estetyka, inspiracja czy indywidualizm, który w dobie masowej produkcji jest niezmiernie cenny.

Otoczenie się zielonymi roślinami upiększa wnętrza budynków, a także, jak wiadomo, wpływa na nasze samopoczucie, poprawia efektywność i produktywność naszej pracy, zwiększa wilgotność powietrza i oczyszcza je z zanieczyszczeń, czyniąc zdrowszym.

Foto: JUKO Green Design, www.jukogreendesign.pl

Jest wiele sposobów i możliwości, aby wprowadzić zieleń do wnętrza, w którym spędzamy czas. Od małych elementów dekoracyjnych po wielkoformatowe powierzchnie zielone.

Najprostszym rozwiązaniem są doniczki z roślinami, które mogą zamykać się w różnej formie, fakturze, rozmiarze czy sposobie montażu. Łączyć je można z półkami, stopniami lub stojakami, które dodatkowo wzbogacą aranżację miejsca. Ogromną popularnością cieszą się podwieszane rośliny na specjalnych metalowych stelażach, plecionych makramach czy w szklanych naczyniach. Wspominając o szkle, nie zapominajmy o modnych od kilku lat „zielonych słoikach”. Naczynia dekoracyjne naszych roślin nie muszą być wykonane tylko i wyłącznie z plastiku czy ceramiki. Na rynku w szerokiej ofercie znajdziemy betonowe, drewniane lub imitujące te dwa materiały misy, donice i osłonki. Współczesne akcesoria dekoracyjne potrafią łączyć naturę i nowoczesny design w nowatorskie formy.

Foto: JUKO Green Design, www.jukogreendesign.pl

Do swojego wnętrza możemy wprowadzić zieleń także w układzie wertykalnym. Pierwszym rozwiązaniem są zielone ściany i obrazy z automatycznym systemem nawadniania. Można je idealnie dopasować do rozmiarów wolnej przestrzeni, którą w ten sposób chcemy zagospodarować. Ogród wertykalny, czyli poziomy, jest naturalnym i skutecznym filtrem powietrza ze względu na ilość roślin skupionych na danej powierzchni. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w reprezentacyjnym miejscu firmy czy domu.

Foto: JUKO Green Design, www.jukogreendesign.pl

Foto: JUKO Green Design, www.jukogreendesign.pl

Kolejnym pomysłem w układzie poziomym jest zastosowanie mchu, porostów, a nawet naturalnej trawy. Zielone panele tworzone z mchu leśnego, mchu poduszkowego czy chrobotka reniferowego nie wymagają zbyt wiele, należy zapewnić im jedynie odpowiednią, stałą wilgotność powietrza. Stabilizowane mchy są w pełni biodegradowalne, antystatyczne oraz nie wymagają światła, przez co mogą być montowane w pomieszczeniach bez okien – idealnie nadają się zatem do łazienek, klatek schodowych czy kuchni. Zbiór mchu islandzkiego, czyli chrobotka reniferowego, nie zagraża naturalnemu środowisku ze względu na okres, w którym się go wykonuje – od maja do października, wtedy gdy pojawia się jego największa ilość.

Mech przez długie lata cieszy oko kolorem, a jego struktura jest miękka i przyjemna w dotyku. To bardzo plastyczna roślina, dzięki czemu może zajmować różne przestrzenie oraz przyjmować różne formy – począwszy od prostych geometrycznych kształtów, przez zygzaki, fale, po litery, piktogramy czy logotypy firm.

Foto: JUKO Green Design, www.jukogreendesign.pl

Ciekawym rozwiązaniem wnętrzarskim, wciąż mało popularnym, jest ujęcie mchu pod szkłem tuż pod naszymi stopami – stworzenie zielonego dywanu. Panel w odpowiedniej aranżacji świetlnej utworzy przyjemny kąt do odpoczynku czy przyjęcia gości, a co najważniejsze – na pewno zrobi na nich ogromne wrażenie.

Rośliny są ważnym elementem każdego wystroju. Dobrze dobrane oraz pomysłowo zaprezentowane, poprawiają estetykę wnętrza budynku i sprawiają, że jest ono zdrowsze, a także bardziej związane z naturą. Dzięki roślinom puste, niezagospodarowane przestrzenie przestają straszyć swoją surowością. Połączenie nowoczesnego designu z roślinami może być kłopotliwe, ponieważ współczesne trendy charakteryzują się czystą linią i prostotą, a natura bywa dzika, chaotyczna, nieuporządkowana. Z drugiej strony jest to najlepsze zestawienie oparte na kontraście, z którym każdy projektant da sobie radę.

JUKO Green Design

Więcej informacji na stronie:
jukogreendesign.pl