Budowa takiego domu ma trwać około 13 godzin. Modelowy dom ma 7 metrów kwadratowych i został wydrukowany przez specjalną drukarkę 3D.

Zarówno drukarkę jak i specjalny beton zaprojektował i wykonał zespół inżynierów z firmy ReBuild. Cały wydruk pochłonął 6 ton betonu. Budynek pokazowy stanął w siedzibie firmy w Otrębusach koło Warszawy. Inżynierowie z ReBuild są przekonani, że upowszechnienie druku 3D w budownictwie pozwoli nie tylko na szybsze budowanie ale także na obniżenie kosztów od 20 do 50 procent. Firma ma na swoim koncie nie tylko opracowanie drukarki ale również około 60 rodzajów mieszkanek i zapraw. Aktualnie inżynierowie z ReBuild pracują nad wdrożeniem technologi automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.

Pierwszy dom na świecie wydrukowany w technologii 3D powstał w zeszłym roku w Nantes. W tym przypadku do budowy zastosowano specjalny polimer, którego trwałość powinna wynosić około 100 lat. Robot BatiPrint 3D zbudował modelowy dom w ciągu 18 dni. W tym czasie stworzono szkielet domu, który następnie wypełniono betonem. Pięciopokojowy dom ma 95 metrów kwadratowych. Dom został wyposażony w szereg czujników mierzących między innymi wilgotność, temperaturę oraz właściwości energooszczędne. Drukarkę Vulcan zaprezentowała ostatnio firma z Austin w Texasie. Jest ona w stanie wydrukować 60 metrowy dom w 24 godziny. Do budowy zastosowano szybkoschnący beton. Należy jednak pamiętać, że przepisy budowlane są w Stanach Zjednoczonych dużo bardziej liberalne niż w Polsce i to co jest tam dozwolone, zapewne w Polsce nie zostało by zaakceptowane przez urzędników.

Foto: rebuildconstruction.pl