Wylewka jest warstwą, której podstawowym celem jest wyrównanie powierzchni podłogi przed jej ostatecznym wykończeniem. Nazywana jest szlichtą lub jastrychem. Najczęściej to mokra mieszanki zapraw budowlanych.

Dlaczego wylewka jest ważna?

Dobrze dobrana wylewka jest gwarancją trwałości posadzki. Co więcej, wpływa też na wygląd podłogi. Żeby właściwie dobrać wylewkę trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim duże znaczenie ma wilgotność danego pomieszczenia, jak i to, czy w podłodze znajdą się elementy instalacji kanalizacyjnej lub grzewczej.

Czym jest wylewka cementowa?

To uniwersalna wylewka, która dobrze sprawdzi się wewnątrz budynku oraz na zewnątrz, jak również w wilgotnych pomieszczeniach. Składa się z cementu portlandzkiego oraz piasku. Jej konsystencja jest półsucha lub plastyczna. Można ją przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowego produktu. Nadaje się zarówno do nakładania ręcznego, jak też mechanicznego. Po jej nałożeniu trzeba ją zwilżać wodą. Odpowiednią wytrzymałość zyskuje po upływie kilku tygodni. Jej zaleta jest niska cena.

Zalety wylewki betonowej

Zwykle jest wykonywana ze żwiru, piasku lub grysu. Pozwala na stworzenie grubszej warstwy. Jej zaletą jest trwałość i odporność na ścieranie. Świetnie sprawdzi się na podłodze w łazience, gdyż nie absorbuje wody. Ten rodzaj wylewki nakłada się mechanicznie z wykorzystaniem miksokreta. Dobrze przewodzi ciepło, dlatego idealnie sprawdzi się tam, gdzie zakładane jest ogrzewanie podłogowe. Wylewki betonowe są bardzo wytrzymałe.

Wylewka anhydrytowa

Posiada ona płynną konsystencję. Nie nadaje się na zewnątrz budynku czy do pomieszczeń wilgotnych. Tworzy podkład o grubości 2-10 cm. Jest wytrzymała i odporna na zmiany temperatury. Łatwo ją nanosić, a przy tym szybko schnie. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe.

A może wylewka samopoziomująca?

W ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna, przede wszystkim z uwagi na wygodę użycia. Jej zastosowanie pozwala na stworzenie gładkiej i idealnie poziomej podłogi. Wyróżnia się wylewkę szybkowiążącą, w przypadku której już następnego dnia można przystąpić do układania płytek oraz wylewkę o standardowym czasie wiązania, która do ostatecznego wyschnięcia potrzebuje kilku tygodni.

Wylewka to istotny element, który wpływa na wygląd podłogi. Wybierając ją warto więc wziąć pod uwagę takie parametry, jak wilgotność w danym pomieszczeniu, grubość warstwy wylewki oraz zastosowanie instalacji podłogowej.

Foto: Kreisel