W ostatnich latach domki fińskie cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Powstają z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów oraz technologii. Stają się alternatywą dla domów murowanych.

Czym są domki fińskie?

To modułowe drewniane domy. Pierwsze tego typu budynki powstawały w Polsce po wojnie. Dziś jednak ich trwałość i estetyka są już zupełnie inne. Można też znacznie je rozbudowywać. Jeśli wykorzystamy nowoczesne materiały uzyskany efekt będzie trwały i estetyczny.

Moduły drewniane są składane na miejscu budowy. Materiały są sprawdzane w zimowych warunkach w Finlandii i posiadają odpowiednie certyfikaty. Do tego fundamenty zabezpieczają przed wilgocią gruntową. Do ocieplenia budynków stosowana jest wełna skalna, która dodatkowo zapewnia izolację dźwiękową. Domy fińskie często wykorzystują też pompy ciepła.

Zalety domów fińskich

Przede wszystkim można je szybko zbudować. Wykonywane są z drewna, które tworzy świetny mikroklimat, a przy tym jest ekologiczne. Do tego należy wspomnieć o łatwym transporcie materiałów i prostym montażu. Ponadto takie budynki są przyjazne dla środowiska. Co więcej, są tańsze w budowie i eksploatacji niż tradycyjne domy. Drewno używane do budowy domów fińskich jest odpowiednio zabezpieczone, dlatego jest trwałe. W przypadku domów energooszczędnych pojawiają się duże przeszklenia. Niestety, budownictwo modułowe daje ograniczone możliwości ingerencji w kształt budynku, a wszelkie zmiany mogą wpłynąć negatywnie na izolację cieplną.

Domy fińskie są przytulne, ekologiczne i pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto powierzyć wykonawstwo profesjonalnej firmie, która właściwie dobierze materiały, wykona fundamenty i zmontuje dom.