Dom z ogródkiem to marzenie wielu Polaków. Posiadanie go łączy się wieloma zaletami takimi jak wygoda czy prywatność. Własna posiadłość to jednak, poza niezaprzeczalnymi walorami, także spora liczba obowiązków. Dziś przyjrzymy się im dokładniej  i przypomnimy, o czym należy pamiętać o tej porze roku.

Jesień to czas, w którym szczególną uwagę należy poświęcić terenowi wokół domu. To bowiem ostatni dzwonek na zadbanie o ogrodzenie, narzędzia ogrodowe oraz roślinność, a także przegląd stanu wszystkich elementów budynku i ewentualne prace naprawczo-konserwacyjne.

Uśmiech na deszcz

Jednym z podstawowych zadań każdego dobrego gospodarza jest okresowa kontrola stanu orynnowania. Tego typu przegląd powinno przeprowadzać się dwa razy w roku – przed nadejściem zimy oraz na wiosnę. – Najważniejszą czynnością jest oczyszczenie rynien z zalegających w nich liści i innych odpadów, takich jak np. igliwie i gałązki. W pracach tych należy unikać stosowania ostrych narzędzi, które mogłyby zarysować powierzchnię rynien. Najlepiej więc wykonywać je ręcznie w ochronnych rękawiczkach – mówi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów orynnowania. Przygotujmy także wąż ogrodowy lub myjkę ciśnieniową, za pomocą których wypłuczemy drobniejsze zanieczyszczenia. Woda przepływająca przez rynny pozwoli nam zauważyć ewentualne nieszczelności, które należy niezwłocznie naprawić, zanim doprowadzą do większych uszkodzeń. – Skuteczną ochronę rynien i ich przepustowości zapewni nam montaż siatki. Jej koszt jest niewielki, a montaż na tyle nieskomplikowany, że czynność tę z powodzeniem przeprowadzimy samodzielnie – dodaje ekspert.

Gdy jesień stawia nas pod ścianą

Najbliższe tygodnie to być może ostatni dzwonek na skontrolowanie kondycji naszej elewacji i dokonanie wszelkich napraw. Nawet drobne ubytki mogą w połączeniu z nadchodzącymi mrozami mieć niszczycielskie skutki i prowadzić do odparzania się tynku oraz niszczenia głębszych warstw ocieplenia. – Niewielkie pęknięcia w warstwie tynku są stosunkowo łatwe do naprawienia. Już samo przemalowanie powierzchni tynku pozwoli zmostkować zarysowania i płytkie bruzdy – mówi Maciej Iwaniec, specjalista marki Baumit, producenta materiałów budowlanych. Jeżeli jednak uznamy, że uszkodzenia wymagają większych napraw konieczna może okazać się pomoc fachowca. – W pierwszej kolejności przy pomocy szpachelki należy zeskrobać fragmenty odparzonego lub spękanego tynku. Odsłoniętą powierzchnię zagruntować masą tynkarską, która zwiększa przyczepność a następnie ponownie nałożyć tynk. Na koniec pozostaje jeszcze ujednolicić kolorystycznie całą ścianę, na której prowadzono prace naprawcze – tłumaczy ekspert. Tak zabezpieczonej elewacji niestraszne deszcz, śnieg ani ujemne temperatury.

Piękne niezależnie od pory roku

Jesień i zima bywają też bezlitosne dla drewnianych elementów wokół domu. Mowa tu chociażby o meblach ogrodowych, które wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych niszczeją. Warto więc przenieść je pod dach, w suche miejsce, gdzie poczekają na wiosnę i cieplejsze dni. Niektóre drewniane konstrukcje są jednak przecież zbyt duże lub za ciężkie, by móc je przenosić. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia impregnacja, która pozwoli utrzymać ich naturalny kolor oraz zabezpieczy je przed deszczem, śniegiem i słońcem, czyli biokorozją. Na rynku dostępny jest szeroki wybór środków ochrony drewna – od naturalnych olei po bardziej specjalistyczne preparaty. Skuteczna impregnacja zależy jednak od kilku czynników, a są nimi: stopień wilgotności drewna, właściwości substancji impregnującej oraz sama metoda jej nakładania. Wolny, słoneczny, sobotni dzień warto więc poświęcić na zabezpieczenie drewnianych tarasów, ogrodzeń i elementów małej architektury, zanim jeszcze przyjdzie załamanie pogody.

Materiały: Galeco oraz Baumit