Balustrady montujemy przy schodach, balkonach, loggiach, tarasach, a ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Wpływają też na wygląd budynków. Dokonując wyboru balustrad warto zwrócić uwagę na ich rodzaje, sposób montażu oraz materiał, z jakiego są wykonane.

Jaki materiał wybrać?

Najczęściej balustrady są wykonane ze stali nierdzewnej, szkła, drewna, aluminium, a także żeliwa. Decydując się na konkretny materiał warto dobrać go do stylu całego domu. Balustrady ze stali nierdzewnej mają klasyczną formę i idealnie sprawdzą się w nowoczesnych budynkach. Ich zaletą jest trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Nieco droższe są balustrady szklane. Tworzą je metalowe konstrukcje wypełnione szkłem. Warto zainwestować w szkło hartowane.

Innym rozwiązaniem jest balustrada kuta. W tym przypadku możemy wybierać z szerokiej gamy wzorów czy zdobień. Niestety, ten rodzaj balustrad jest bardzo ciężki, przez co zwiększa obciążenie balkonów i tarasów.

Z kolei balustrady drewniane mają klasyczny wygląd. Są łatwe w montażu, ale muszą być konserwowane, gdyż inaczej nie są odporne na wilgoć. To najtańsze rozwiązanie ze wszystkich prezentowanych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Warunki techniczne w zakresie balustrad, takie jak ich wysokość, parametry sztywności czy wielkość prześwitów reguluje prawo budowlane. Co istotne, balustrady nie mogą być ostro zakończone. Ważne, żeby zabezpieczały przed wypadnięciem osób. Jeśli decydujemy się na balustrady szklane warto, aby były one wykonane ze szkła posiadającego podwyższoną wytrzymałość na uderzenia i tłukącego się na drobne odłamki. Ponadto poziome elementy balustrad nie mogą przybierać kształtu drabinki, po której mogłyby się wspinać dzieci.

Balustrady przede wszystkim podnoszą poziom bezpieczeństwa domowników. Są ważnym elementem dopełniającym balkon czy schody. Wpływają również na komfort użytkowania schodów i tarasów.