Do ponad 62 mld złotych wzrośnie wartość nowych kredytów hipotecznych.

Na zakończonej 16 października we Wrocławiu konferencji rynku deweloperskiego „Dni Dewelopera” zaprezentowano najnowsze analizy rynkowe i prognozy na przyszłość. Wydaje się, że rynek ten nadal jest stabilny. Z danych finansowych wynika, że w obsłudze bankowej są obecnie kredyty hipoteczne o wartości 436 mld złotych, z tego te nowe, czyli przyznane w tym roku, osiągnęły wartość 62 mld złotych. Dla porównania warto dodać, że w 2018 roku wartości te wyniosły odpowiednio 415,2 mld i 53,9 mld złotych. Co ciekawe, średnio około 50 proc. pieniędzy pochodzi z kredytów bankowych, a drugą połowę stanowią wpłaty gotówkowe.

Zmienia się podejście do projektowania inwestycji. Gościem specjalnym kongresu był Charles Montgomery, autor książki Miasto szczęśliwe. W swojej prezentacji podkreślał rolę więzi sąsiedzkich i jakości życia. Deweloperzy zgodnie stwierdzili, że w przyszłości najlepszymi do życia osiedlami będą te, które w zasięgu spaceru będą miały większość usług zarówno tych komercyjnych, zdrowotnych, jak i edukacyjnych. To o tyle istotne, że − jak wskazują badania − w 2050 roku aż 66 proc. światowej populacji będą stanowili mieszkańcy miast.

Na specjalnym panelu omawiano także konieczność wprowadzenia efektywnego transportu miejskiego i ograniczenia ruchu samochodów osobowych. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), który był organizatorem konferencji, zdecydował się na wspólne stworzenie wraz z organizacjami ekologicznym dekalogu, w którym wskazano, co trzeba zrobić, by jak najbardziej ochronić planetę przed zmianami klimatycznymi. Grupa o nazwie Eco Avengersi opracowała już pierwsze zalecenia. Wśród nich jest postulat segregacji odpadów budowlanych, apel o zbieranie deszczówki i konieczność wprowadzenia energooszczędności.