Przedpokój pełni wiele istotnych funkcji w naszym domu. Jeśli przyjąć, że kuchnia jest sercem domu, to przedpokój jest jego wizytówką. Ponadto jest to miejsce, gdzie przechowujemy nakrycia wierzchnie, buty i parasole. Często to również tam znajdują się domowe sprzęty, takie jak odkurzacz czy deska do prasowania.

Szafa w przedpokoju

Nie ma nic gorszego, niż zalegające w przedpokoju ubrania i buty. Jeśli tylko powierzchnia jest wystarczająco duża, warto umieścić tam szafę. Przede wszystkim pozwoli ona utrzymać porządek oraz schować ubrania i buty. Świetnie sprawdzą się szafy na wymiar, dzięki czemu idealnie dopasujemy je do naszego pomieszczenia i maksymalnie zagospodarujemy przestrzeń. W przedpokoju często są wnęki, w które można wstawić szafę. Jeśli drzwi szafy będą wykończone lustrem, dodatkowo powiększymy przestrzeń. Do przedpokoju nadają się też komody. Są one zarazem elementem dekoracyjnym i praktycznym. Można także pomyśleć o pawlaczu, dzięki któremu wykorzystamy wolną przestrzeń pod sufitem.

Dobre oświetlenie

Najczęściej w przedpokoju nie ma dopływu naturalnego światła, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór oświetlenia. Najlepiej zdecydować się na więcej źródeł światła niż tylko jedno. Sprawdzi się tu sufit podwieszany z kilkoma punktami świetlnymi, zwłaszcza rozmieszczonymi symetrycznie, co pozwoli lepiej doświetlić pomieszczenie. Co szczególnie istotne, punkty świetlne powinny znaleźć się przy szafie oraz przy szafce z butami, jak również przy lustrze. Dobrym rozwiązaniem jest też oświetlenie meblowe.
Oryginalnym i efektownym rozwiązaniem są punkty świetlne zamontowane w podłodze. Pozwalają one na doświetlenie pomieszczenia. Na małych powierzchniach lepiej niż duże lampy sprawdzą się
np. halogeny czy oświetlenie ledowe. Aby w przedpokoju było jaśniej, można zdecydować się na wewnętrzne drzwi z przeszkleniami. Dzięki temu będziemy mieli dopływ naturalnego światła z innych pomieszczeń.

Ściany w przedpokoju

Wciąż najpopularniejsza jest farba. Warto, żeby była odporna na plamy i zabrudzenia. Wiele osób decyduje się na tynk dekoracyjny w przedpokoju. Pozwala on na uzyskanie różnorodnych efektów na ścianach. Często wybierane są również cegła, kamień czy beton architektoniczny. Do łask wróciły tapety. Dzięki fototapecie można całkowicie zmienić wnętrze, ożywić je i nadać mu niepowtarzalny charakter. Szczególnie chętnie kupowane są te z motywami miast czy architektury.

Aranżacja przedpokoju

Wybór koloru

Jest on bardzo ważny i pozwala podkreślić styl, w jakim został urządzony przedpokój. Na ścianach wciąż modne są wszelkie odcienie szarości, która pasuje do różnych stylów i daje szerokie możliwości aranżacji. Popularne są też kontrasty, czyli łączenie ze sobą kolorów jasnych i ciemnych. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian w innym, mocniejszym odcieniu. Dobrze też, aby kolory użyte w przedpokoju współgrały z wnętrzem całego domu czy mieszkania. Z intensywnych kolorów lepiej zrezygnować przy wąskim holu, a można sobie na nie pozwolić, jeśli jest on np. na polu kwadratu.

Podłoga w przedpokoju

Wybierając materiał wykończeniowy na podłogę w przedpokoju, warto pamiętać, że jest ona narażona na wiele niekorzystnych czynników, takich jak błoto, śnieg, sól czy piach, a także na ścieranie. Lepiej zatem zdecydować się na powierzchnię, która będzie łatwa do sprzątania i odporna na intensywne użytkowanie. Najczęściej wybierane są płytki. Trzeba zwrócić uwagę, aby miały one wysoką klasę ścieralności. Pamiętajmy również, że matowe łatwiej utrzymać w czystości niż błyszczące. Jeśli nasz wybór padnie na podłogi drewniane, wówczas musimy je dodatkowo zaimpregnować. Do przedpokoju stosowane są także beton, parkiet, kamień naturalny oraz panele. W sezonie jesienno-zimowym przyda się ociekacz do butów i parasoli.

Aranżacja przedpokoju

Elementy praktyczne w przedpokoju

Pierwszym z nich jest wieszak na ubrania. Nawet jeśli w naszym przedpokoju znajduje się szafa, warto rozważyć jego zakup. Przede wszystkim sprawdzi się na ubrania gości. Poza tym nie włożymy do szafy kurtek mokrych od deszczu czy śniegu. Do wyboru mamy wieszaki stojące lub ścienne. Nie zajmują one dużo miejsca, a są praktyczne.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest siedzisko. Doskonale sprawdzą się różnego rodzaju ławki, pufy, krzesła, stołki, a także siedziska umieszczone we wnęce ściany. Siedzisko to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i wygodne.

Jak optycznie powiększyć mały przedpokój

Przede wszystkim warto umieścić w nim lustro. Może być ono zawieszone na ścianie lub jeśli mamy szafę, może stanowić jej front. Dobrze też jest wybierać gładkie i jasne wykończenia mebli, które umieszczamy w przedpokoju. Innym sposobem optycznego powiększenia pomieszczenia jest zastosowanie jasnych kolorów na ścianach. Również podłoga powinna być w jasnym kolorze. Dlaczego nie warto stosować ciemnych podłóg w małych wnętrzach? Przede wszystkim dlatego, że wtedy będą one dominować, ale także optycznie zmniejszą daną powierzchnię.

W wyposażeniu przedpokoju dobrze postawić na minimalizm i zrezygnować z niepotrzebnych dodatkowych elementów. Przestrzeń wydaje się większa, kiedy nie jest zastawiona zbędnymi rzeczami.

Stylowe wnętrze z charakterem

Jak już wspomniano, w przedpokoju nie powinniśmy umieszczać zbyt wielu ozdób. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, warto wybierać takie, które współgrają ze stylem wnętrza oraz podkreślają jego indywidualność. Świetnie sprawdzą się do tego oprawione w ramy zdjęcia, plakaty czy grafiki.
Dużą popularnością cieszą się kolorowe i wzorzyste płytki podłogowe. Dzięki nim łatwiej utrzymamy czystość w przedpokoju, a jednocześnie ożywimy wnętrze i dodamy mu niepowtarzalności.
Bardzo modnym obecnie trendem jest przyklejanie pod sufitem listew sztukateryjnych. Nadają one wnętrzu elegancki charakter i tworzą klimat.

Urządzając przedpokój, należy mieć na uwadze zarówno jego funkcjonalność, jak i wygląd. Warto więc postawić na minimalizm, użyteczne meble oraz niewielką liczbę stylowych dodatków.

Monika Borkowska-Szmit
Wizualizacje wnętrz zostały opracowane w Pracowni Projektowania Architektonicznego
Zdjęcie otwierające: Pixabay