Ceny mieszkań poszybowały w górę. Teraz za cenę trzypokojowego mieszkania możecie zbudować dom. Podpowiemy wam jak to zrobić tak by nie oszaleć.

Zacznijcie od uroczystej kolacji w trakcie której ustalicie wspólne potrzeby i marzenia. Dzień później zaczniecie obliczenia, wtedy okaże się czy stać was na to co wymyśliliście dzień wcześniej. Tu zacznie się najprzyjemniejszy moment – oglądanie projektów. Najlepszy, bo oglądanie nic nie kosztuje a rozpala wyobraźnię. I tu pierwsza uwaga.

Wszystko kosztuje

Podoba Wam się projekt z wielkimi przeszkleniami o wysokości ponad 3 metrów… Cudownie, ale pamiętajcie, że takich okien prawdopodobnie nie zrobicie z PCV tylko z profili aluminiowych, które są dużo droższe. To samo dotyczy elewacji i kilku innych detali. Dlatego niezależnie od tego jaki projekt wybieracie, przed ostateczną decyzją sprawdźcie, czy nie jest on bardzo drogi w budowie. Jeśli macie wstępne kalkulacje zacznijcie poszukiwania działki. Ten dom musi się zmieścić na konkretnej działce. Dopiero, kiedy zgracie te dwa elementy, możecie przystępować do zakupów. W portalu budowskaz.pl znajdziecie kilkadziesiąt praktycznych rad, które pomogą wam w podejmowaniu decyzji. Pamiętajcie – w trakcie budowy musicie się liczyć z dodatkowymi kosztami, których zazwyczaj nie uwzględnia się w kosztorysie. Najprostszy przykład. Podpinają wam prąd a tu nagle elektryk albo budowlaniec pytają o erbetkę. Co to takiego? Taka skrzynka z bezpiecznikami, którą podpina się do skrzynki założonej przez dostawcę prądu. Kosztuje kilkaset złotych. Takich X razy kilkaset złotych będzie sporo i trzeba to od razu doliczyć do budżetu.

Zaufanie i kontrola

Wybór wykonawców to kluczowa decyzja. Najlepiej skorzystać z usług osób, które dostały pozytywne rekomendacje od waszych znajomych. W internecie też znajdziecie mnóstwo ofert ale może być z tym różnie. Jeśli zaczynacie rozmowy z wybranymi fachowcami, pamiętajcie, że trzeba ustalić bardzo szczegółowo zarówno zakres prac jak też sposób zapłaty. Bardzo często zdarza się, że w pewnym momencie przestaje być miło bo wykonawca zaczyna słono liczyć za jego zdaniem dodatkowe prace. Można na tym stracić tysiące złotych. Zwracajcie uwagę na jakość materiałów. Może okazać się, że tani fachowiec pracuje na najgorszych materiałach i potem będziecie mieć problem. Przed wykonaniem każdej pracy zajrzyjcie do naszego poradnika. Przeczytajcie i spiszcie sobie podstawowe zasady wykonania danej usługi. Jak to w życiu, fachowiec będzie się w wami liczył tylko wtedy kiedy zobaczy, że potraficie ocenić jego pracę. Koniecznie uzbrójcie się w cierpliwość. Nie wszystko będzie wykonane idealnie i zawsze będą jakieś poprawki. Kiedy nie macie już siły i chce wam się płakać otwórzcie wizualizacje domu i pomyślcie – jeszcze trochę i będziemy tam mieszkać. Tak jak na początku zróbcie sobie dobrą kolację, siły powrócą a z każdym dniem do końca budowy będzie bliżej.