W Polsce na tysiąc osób przypada 370 lokali mieszkalnych, średnia w Europie wynosi znacznie więcej bo aż 440 mieszkań.

Eksperci Expandera ostrzegają, że wysoka, długo utrzymująca się inflacja może spowodować kolejne podwyżki cen mieszkań. Aktualizację programu Mieszkanie Plus zapowiada rząd. Tymczasem mieszkania drożeją, rosną też ceny budowy domów. O ile w ciągu ostatnich dziesięciu lat mediana zarobków wzrosła z 2 tysięcy do 3 tysięcy złotych o tyle w niektórych miastach podwyżki cen mieszkań wyniosły nawet 60 procent.

Nowa odsłona programu Mieszkanie Plus

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, modyfikację programu, która zaktywizować ma działające na rynku spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y. Zapowiedziała również współpracę z deweloperami. Ministerstwo ocenia, że do zlikwidowania deficytu mieszkań potrzeba około 10 lat. Dodajmy, że te oceny uwzględniają fakt, że tylko w zeszłym roku oddano do użytku 207 tysięcy mieszkań, czyli o 12 procent niż rok wcześniej. Minister Emilewicz zakłada, że mieszkanie nie powinno być większym obciążeniem dla budżetu niż 1/3 wszystkich dochodów.

Własny dom

W skali kraju około 34 procent budowanych lokali to domy jednorodzinne. Jak podaje portal budujemydom.pl koszt budowy domu o powierzchni około 120 metrów wyniesie w tym roku 390 tysięcy złotych z czego 230 tysięcy to cena wybudowania stanu surowego. Oczywiście ceny te odnoszą się do tak zwanego systemu gospodarczego. Wynajmując firmę, która zajmie się kompleksowo budową domu ceny te wzrosną od 10 do 20 procent. Jak wiadomo koszt robocizny zależny jest od regionu, w dużych miastach jest on znacząco wyższy niż w małych miejscowościach. Niemniej jednak w roku 2020 przyjmuje się wstępnie, że koszt wybudowania stanu deweloperskiego mieści się w granicach od 3 do 4 tysięcy złotych za metr kwadratowy.