W Polsce mamy już kilkusetmetrowe apartamenty i mikromieszkanie o powierzchni 2,5 metra kwadratowego. Domy mają kilka tysięcy lub kilkadziesiąt metrów.

Największe mieszkanie w Polsce jest w Warszawie przy ulicy Złotej. Ma powierzchnię bagatela 600 metrów kwadratowych. Na wysokości prawie 200 metrów, na trzech poziomach znajduje się wszystko co potrzebne jest do życia miłośnikom nawet największych luksusów. Jest tu basen, siłownia, SPA, jacuzzi a nawet piwniczka na wino. Do dyspozycji mieszkańców jest 30-metrowy taras, z którego można podziwiać panoramę Warszawy. Cena? Zapewne nie mniej niż kilkadziesiąt milionów złotych. Adres Złota 44 to prawdopodobnie najbardziej ekskluzywny apartamentowiec w Polsce. Mieszkania kupiły tam takie gwiazdy jak Robert Lewandowski czy Joanna Krupa.

Apartamentowiec Złota 44

Fot. 123RF

Po drugiej stronie wielkości jest kawalerka o powierzchni, uwaga! – 2,5 metra kwadratowego. Tak, napiszmy to słownie: dwa i pół metra kwadratowego. Usytuowana jest w kamienicy, w sercu starego miasta przy ulicy Garncarskiej. Co można zmieścić na tak mikroskopijnej powierzchni? Będziecie zaskoczeni. Jest tu kabina prysznicowa z toaletką, minianeks kuchenny a na antresoli łóżko. Nie ma niestety okna, ale dostęp do naturalnego światła zapewnia przeszklony sufit. Mikromieszkanie zostało przerobione z pokoju dla służby i zbiera sporo pozytywnych komentarzy dla osób wynajmujących je w serwisie AirBnB.

Rezydencje kontra domy

Bogaci Polacy rozsmakowali się w luksusowych rezydencjach o wielkości od kilkuset do kilku tysięcy metrów. Dużym wzięciem cieszą się odrestaurowane pałace i dwory. Nowe budownictwo nie pozostaje w tyle. Prawdopodobnie najdroższa i największa jest rezydencja w Piasecznie o powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Wyceniona została na około 100 milionów złotych. Co za to dostaniemy? W środku jest 12 pokoi, hall ma 170 metrów kwadratowych, biblioteka 100 metrów a jadalnia 70 metrów, czyli tyle ile duże mieszkanie. Do tego wkoło 12 tysięcy metrów ogrodu ze strumieniem i stawem. Co ciekawe wybudowana została kilkanaście lat temu a dopiero niedawno została wystawiona na sprzedaż. Na antypodach jest najmniejszy dom w Polsce. Domo Dom ma powierzchnię 40 metrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle ile standardowy pokój z kuchnią. Mimo niewielkiej powierzchni jest bardzo komfortowy. Ma salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę. Pod sypialnia znalazło się nawet miejsce na garaż. Kilka lat temu Stowarzyszenie Architektów Polskich wskazało ten projekt do reprezentowania Polski na wystawie V4 Family Houses. Zaprojektował go zespół architektów z pracowni architekta Tadeusza Lemańskiego.

Najmniejszy dom w Polsce

Wiz. pracownia Tadeusza Lemańskiego