Systemy alarmowe, żaluzje, maty klejone na szyby, system smart home, ile kosztuje aktywna ochrona, co nie zdaje egzaminu, a co mówią złodzieje o systemach włamań.

Jest wiele sposobów ochrony przed złodziejami. Wybierz to co najlepsze

Skuteczne zabezpieczenie domu przed złodziejem spędza sen z powiek wielu właścicielom domów. Musimy pamiętać, że budynki bez zabezpieczeń najczęściej znajdują się na celowniku złodziei. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego zabezpieczenia, które sprawdzi się w każdym przypadku.

Okna antywłamaniowe – jakie wybrać?

Najwięcej włamań dokonywanych jest przez okna, drzwi tarasowe i drzwi wejściowe. Należy podkreślić, że żadne okna nie chronią w 100% przed złodziejem. Stanowią one raczej przeszkodę, która może być trudna do sforsowania. Jak więc utrudnić zadanie złodziejom? Pierwsza zasada – okna muszą być zamknięte. Nawet najlepsze i najnowocześniejsze zabezpieczenia na nic się zdadzą, kiedy zostawimy uchylone lub otwarte okna. Ponadto warto je zabezpieczyć przed wyważaniem. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie okien z okuciami przeciw wyważeniowymi. Zwykle opóźniają one o kilka minut wejście złodzieja.

W celu dostania się do domu intruzi wybijają szyby. Można temu zapobiec, jeśli wybierzemy okna ze szkła o zwiększonej odporności na włamanie.

Rolety zewnętrzne i okiennice

W celu zabezpieczenia okien wiele osób decyduje się na rolety antywłamaniowe. Warto, aby miały one atest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Takie rolety posiadają wzmocnione prowadnice, wieszaki blokujące oraz specjalny pancerz. Można również zamontować poziomą półkę wzmocnioną wkładką stalową, co znacznie utrudnia podniesienie pancerza. Rolety antywłamaniowe mają skalę RC, która jest miarą ich skuteczność. Najgorzej sprawdzają te oznaczone numerem 1, a najbezpieczniejsze to te oznaczone 6.

Można pomyśleć też o okiennicach, które mogą chronić przed złodziejami. Warto wybrać te z PCV lub z aluminium. Powinny być one mocowane do ościeżnicy okna. Jak mawiają policjanci nie ma tak naprawdę rolet antywłamaniowych. Są tylko takie, z którymi złodziej będzie się musiał dłużej męczyć.

A może kraty w oknach?

Niektórzy właściciele domów decydują się na założenie krat, szczególnie jeśli okna nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń. Im cieńsze pręty, tym ich rozstaw powinien być węższy. Nie wyglądają one jednak estetycznie, a w razie pożaru odcinają jedną z dróg ucieczki. Ponadto mogą ułatwić złodziejom wspięcie się na kolejne piętro.

Należy też pamiętać o oknach do piwnic i na poddaszu. W przypadku tych pierwszych warto zastosować kraty, które są odporne na przepiłowanie. Z kolei na poddasza zaleca się montowanie szyb wielowarstwowych lub rolet.

Drzwi antywłamaniowe – jakie wybrać?

Podobnie jak okna, nie powstrzymają złodzieja przed włamaniem, mogą jednak znacznie utrudnić mu dostanie się do domu. Dzielą się na trzy klasy, przy czym najlepiej chronią te 3 klasy. Warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak zamek, ościeżnica oraz skrzydło. Zamek powinien być odporny na przewiercenie i wyłamanie. Ościeżnicę warto zamocować do muru z użyciem obmurowań lub kotew. Z kolei skrzydło powinno być poza stalową ramą wzmocnione kratownicą z prętami metalowymi. Trudne do otwarcia są zwłaszcza konstrukcje, które zawierają obrotowe pręty stalowe.

Kamery

Wiele osób dla bezpieczeństwa decyduje się na monitoring. Dla domów jednorodzinnych wystarczy system składający się z czterech kamer zewnętrznych. Istotne, aby obraz z nich był jak najlepszej jakości, warto więc zainwestować w rozdzielczości HD. Do tego konieczny jest rejestrator z dyskiem twardym oraz kable. Ceny gotowych zestawów zaczynają to koszt powyżej 1000 zł. Dobrze, jeśli urządzenia przekazują obraz np. na telefon, wtedy możemy mieć wgląd w to, co się dzieje. Kamery mogą być również montowane w domu. Wtedy wystarczą tanie kamery podłączone do WI-FI.

Niektórzy właściciele domów decydują się na zakup atrap kamer, które są umieszczane wokół budynku. Nie odstraszy to doświadczonych złodziei, za to może okazać się skuteczne wobec amatorów.

Bezpieczne bramy garażowe

Wysokiej jakości brama garażowa znacznie utrudnia włamanie. Podczas procesu zamykania automatycznie rygluje się, przez co niemożliwe jest jej podważenie. Lepszą ochronę antywłamaniową mają napędy z dwukierunkowym systemem sterowania radiowego.

Czy warto inwestować w system alarmowy?

Drogą inwestycją jest system alarmowy. Zwykle polega on na wyposażeniu okien i drzwi w czujniki ruchu. Czujki instaluje się tez praktycznie w każdym pomieszczeniu. Mają one za zadanie przesyłać informacje o próbie włamania, np. do agencji ochrony czy do właściciela domu. Dzięki temu możliwa jest interwencja policji lub ochrony. Najczęściej wykorzystywane są czujki podczerwieni, ultradźwiękowe czy wibracyjne. Można wykorzystać również magnetyczne detektory otwarcia okien lub drzwi. Konieczne są ponadto sygnalizatory, zarówno dźwiękowe, jak i świetlne. Montowany jest też panel kontrolny. System jest włączany i wyłączany przy użyciu kodu. W przypadku systemu alarmowego warto skorzystać z usług specjalistów. Niektóre systemy alarmowe mają rozbudowane funkcje o sterowanie elektroniczne. Wtedy aplikacją do alarmu można też sterować światło, otwieranie bram czy rolety. Oczywiście jeśli wcześniej przygotujemy do tego infrastrukturę.

Aktywna ochrona

Sprawdza się najlepiej w miastach gdzie dojazd ekipy ochroniarskiej ogranicza się do kilku minut. Zanim podpiszemy umowę z agencją musimy mieć zainstalowaną instalację alarmową. Powinniśmy o niej pomyśleć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Kable muszą być doprowadzone do każdej czujki, czyli praktycznie do każdego pomieszczenia. Warto pomyśleć także o czujkach dymu i czadu. Koszt wynajęcie aktywnej ochrony to około 50 – 80 zł miesięcznie w zależności od firmy i miasta. Istotne by z agencją ustalić nie tylko, to w jakim czasie do zgłoszenia przyjadą ale także np. ilość bezpłatnych interwencji w miesiącu.

A co z oświetleniem budynku?

Wiele osób uważa, że źle oświetlony dom do świetna okazja dla włamywaczy. Mogą się oni niezauważenie dostać do domu. Warto rozważyć zakup takiego oświetlenia, które posiada wmontowany czujnik ruchu. W przypadku automatycznego oświetlenia można go włączyć podczas naszej nieobecności.

Dobre ogrodzenie ma znaczenie

Jest pierwszą barierą dla włamywaczy. Wybierając pełne ogrodzenie skutecznie odgradzamy się od sąsiadów, przez co nie widać, co dzieje się na naszej posesji. Natomiast niepełne ogrodzenie sprawia, że widać, co dzieje się na naszym podwórku, co może odstraszyć złodziei, który będą się bali, że zostaną zobaczeni. Warto, aby było ono wykonane z materiału, który utrudni jego pokonanie. Przy wyborze furtki i bramy wjazdowej należy zwrócić uwagę, żeby miały zawiasy uniemożliwiające ich wyważenie. Więcej o ogrodzeniach możecie przeczytać tutaj

Smart Home a bezpieczeństwo

Inteligentny dom to system, który staje się coraz popularniejszy. Pozwala przede wszystkim na kontrolę instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz poprawia bezpieczeństwo, bowiem można do niego podłączyć alarm. Pozwala to chronić dom nie tylko przed włamaniem, ale też zdarzeniami losowymi.

Podstawę inteligentnego domu stanowi centrala sterująca. Może ona wydać sygnał oknom, roletom czy oświetleniu w momencie awarii czy włamania. Jeśli wykryty zostanie dym, wówczas uruchamia się wentylacja, zaś w przypadku zalania odcinane jest zasilanie urządzenia. Dodatkowo właściciel otrzymuje informację o takim zdarzeniu.

Nie ma jednego w pełni skutecznego sposobu na ochronę domu przed złodziejem. Wynika to przede wszystkim z różnych metod włamań. Warto jednak wybrać takie, które zniechęca potencjalnych złodziei i sprawia, że poczujemy się bezpiecznie w naszym domu. Musimy też pamiętać, że czujny sąsiad jest na wagę złota.