Rząd przygotował rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom. Chodzi głównie o osoby, które mają kredyt hipoteczny na mieszkanie lub budowę domu.

Wakacje kredytowe

Jednym z najważniejszych punktów nowego programu maja być wakacje kredytowe. Zgodnie z założeniami raz na kwartał będzie można się starać o odroczenie jednej raty kredytu. Czyli w konsekwencji zamiast trzech rat, kwartalnie zapłacimy tylko dwie raty. Czas w którym będzie obowiązywała nowa regulacja to dwa lata. Rok bieżący i przyszły rok. Razem będziemy mogli więc przesunąć 8 rat. No właśnie. Te raty nie znikają. Po prostu bank wydłuży nam spłatę kredytu. Pytanie zasadnicze jest takie jak to wpłynie na naszą opinię w bankach. Oczywiście wszystko będzie zgodne z prawem ale jeśli nasze przesunięcia rat zostaną wpisane do naszej historii kredytowej to może się okazać, że przy kolejnym kredycie bank spojrzy na nas mniej łaskawym okiem.

Zamiennik za WIBOR

Teraz na koszt kredytu składa się oprocentowanie banku plus tak zwany WIBOR, czyli teoretycznie stopa procentowa po której banki pożyczają sobie pieniądze nawzajem. Problem w tym, że to tylko teoria, bo w praktyce wiele banków ma nadpłynność finansową i nie pożycza tych pieniędzy na rynku między bankowym ale oczywiście WIBOR sobie dolicza. Co więcej WIBOR jest liczony w zależności od ogłaszanej przez Radę Polityki Pieniężnej stopy. Możliwe są tu dwa rozwiązania. Albo zmiana liczenia wskaźnika WIBOR albo zmiana na inny wskaźnik. Wszystko można tu uregulować ustawą. Założenie jest takie by de facto obniżyć oprocentowanie kredytów. Jeśli wprowadzony będzie nowy wskaźnik o nazwie Polonia NBP to zysk wyniesie 0,4 punktu procentowego.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Kolejnym elementem wsparcia ma być Fundusz Wsparcia Kredytowego. Będzie on formą pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego. Wartość funduszu na koniec roku ma wynieść 2 miliardy złotych. Wsparcie będzie przysługiwało osobom, dla których rata kredytu będzie wyższa od polowy dochodów. Wsparcie otrzymają osoby, które straciły pracę i nie mogą spłacać kredytu. Miesięcznie będzie można otrzymać do 2 tysięcy złotych. Okres pomocy ma obejmować 3 lata. Maksymalnie można więc będzie uzyskać do 72 tysięcy złotych. Co istotne nie trzeba będzie zwracać całości pomocy. Przy kwocie 72 tysięcy złotych spłacimy tylko 50 tysięcy a 22 tysiące zyskamy.

Lokaty zbyt niskie

Rząd zwraca też uwagę na nie współmiernie niskie oprocentowanie lokat. Tu trudno o jednoznacznie rozwiązanie, bowiem banki mogą oferować dowolne oprocentowanie lokat. Jednym z rozważanych rozwiązań jest wprowadzenie obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Obligacje oprocentowane na około 7 procent byłyby dostępne dla zwykłego Kowalskiego. Trudno jednak przesądzać czy będzie ono częścią pakiety rządowego. Na razie nie znalazło się na podanej dzisiaj liście rządowej.