Wyłoniono pięciu finalistów międzynarodowej nagrody im. Miesa van der Rohe. Wśród nich znalazły się budynki z Albanii, Belgii, Francji Hiszpanii oraz Niemiec.
Zabrakło jednak polskiego akcentu. Co warto przypomnieć, siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znalazła się na krótkiej liście obiektów nominowanych w tym roku do nagrody.
Pierwsza realizacja, która dotarła do finału to przestrzeń publiczna Plac Skanderbeg w centrum Tirany. Przeszedł on przemianę w latach 2010-2018. Stworzono miejsce spotkań, strefę do siedzenia, powstały fontanny i dużo zieleni. Plac stał się przyjazny dla mieszkańców.
Następna realizacja doceniona przez jury konkursu to Grand Parc Bordeaux. To osiedle, które zostało poddane rewitalizacji. Za projekt odpowiadała pracownia Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture. Do fasad dodano oszklone balkony, które całkowicie zmieniły wygląd blokowiska.
Kolejna realizacja to modernizacja dawnego szpitala psychiatrycznego w Melle. Odpowiada za nią pracownia Architecten de Vylder Vinck Taillieu. Dziś szpital wygląda nowocześnie i ponownie pełni swoją funkcję.
Następny obiekt to centrum kongresowe w Plasencji. Zostało ono zbudowane zgodnie z projektem biura Selgascano. Budynek posiada nieregularną bryłę inspirowaną kamieniem, który świeci.
Ostatnią realizacją, która zakwalifikowała się do finału Mies van der Rohe Award 2019 jest Terracehouse w Berlinie. Budynek powstał na terenie poprzemysłowym i wyróżnia go kaskadowy układ. Znajdują się w nim galerie sztuki.
Spośród wymienionych realizacji jury już wkrótce wybierze najlepszą, która otrzyma nagrodę im. Miesa van der Rohe.