Rząd rozmraża gospodarkę a deweloperzy otwierają pracujące najczęściej zdalnie biura sprzedaży.
Ciekawe dane przedstawiło Biuro Informacji Kredytowej. Otóż w kwietniu indeks popytu ma kredyty mieszkaniowe spadł o kilkadziesiąt procent. Co ciekawe wzrastają kwoty wnioskowanych kredytów.
Warto wiedzieć jak powstaje taki indeks i co on oznacza. Jest to wartość kredytów szacowana na podstawie zapytań spływających do Biura Informacji Kredytowej. Wyliczana jest w odniesieniu do analogicznych wartości sprzed roku. Warto pamiętać, że rok temu mielimy do czynienia z kolejnym szczytem sprzedaży, warto to uwzględnić analizując spadki. Jak podano w komunikacie – “W kwietniu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 27,82 tys. klientów, w porównaniu do 42,51 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 34,6%. Jest to piąty najniższy wynik liczby wnioskujących, od stycznia 2007 r. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu br. wyniosła 302,1 tys. zł, tj. o 11% więcej niż w kwietniu 2019 r. Kwietniowa wartość indeksu jest o 24,5 pkt proc. niższa od wartości z marca 2020 r. (-3,1%)”.
W związku z koronawirusem spadła też liczba transakcji na rynku. Jednak tutaj głównym powodem było utrudniony dostęp do biur sprzedaży i notariuszy. Najbardziej wiarygodne dane będą za maj, bo będzie to pierwszy miesiąc kiedy powrócą normalne wizyty klientów w biurach sprzedaży.
Pół miliarda co roku
Spadek liczby sprzedaży jak na razie nie ma wpływu na ceny mieszkań. Podwyżki całkowicie wyhamowały i ceny utrzymują się na takim samym poziomie. Sytuację na rynku mieszkaniowym ma ożywić program mieszkaniowy przygotowany przez rząd. Jak zapowiedziała minister Jadwiga Emilewicz co roku na działania mieszkaniowe będzie przeznaczał po pół miliarda złotych. Pakiet przewiduje szereg rozwiązań w tym dopłaty do czynszów oraz pomoc państwa w budownictwie komunalnym.
Jednym z kluczowych filarów pakietu będą wyższe dofinansowania z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań w TBS. Kwota dofinansowania z 20 procent zostanie podwyższona do nawet 35 procent. W przypadku budowy mieszkań komunalnych grant może wynieść nawet połowę kosztów. Możliwa będzie w TBS-ach opcja dojścia do własności lokalu. Po spłacie kredytu przez TBS przewidziano możliwość obniżenia czynszów nawet o 20 procent. Dla najemców dotkniętych chorobą covid 19 przewidziano dodatki mieszkaniowe do 1500 zł miesięcznie, które mogą pokrywać do 75 wydatków czynszowych i będą udzielane na okres pół roku. Tylko na ten cel rząd przeznaczy w tym roku 420 milionów złotych. Nastąpią zmiany w Krajowym Zasobie Mieszkaniowym. KZM będzie mógł wnosić grunty do TBS-ów.
Pomoc dla seniorów
Rząd chce zadbać o seniorów. Na stronie ministerstwa czytamy: – Nasze propozycje przewidują również finansowanie powierzchni wspólnych dla seniorów, które służyły będą zaspokajaniu potrzeb osób starszych (np. pomieszczeń rekreacyjnych, ambulatoryjnych). Przyczyni się to do zwiększenia aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych.
Wszystkie szczegółowe rozwiązania można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj/impuls-dla-gospodarki—wiecej-tanich-mieszkan-na-wynajem