Wraca moda na budowanie z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak: glina, słoma czy drewno. Wbrew temu, co może się wydawać, takie domy pozwalają na komfortowe życie. Sporo ich powstaje w USA, Australii, Kanadzie czy w Niemczech. Bez obaw, nie przypominają one dawnych lepianek.

Zastosowanie gliny w budownictwie

Glina jest surowcem budowlanym znanym od wieków. Pozyskanie jej nie jest trudne. Ponadto nie wymaga ona obróbki w wysokiej temperaturze. Glina ma szerokie zastosowanie w budownictwie, nadaje się do murowania, tynkowania, konstruowania stropów czy stawiania ścian. Można z niej wytwarzać piece, posadzki czy dachówki.

Co istotne, nie każda glina czy słoma nadają się do budowy domu. Muszą one posiadać odpowiednie parametry. Przy wyborze produktów z gliny do budowy domu trzeba pamiętać, że powinny one spełniać normy: BN-62/6738-01, BN-62/8841-04 oraz BN-62/9012-01.

Zalety domów z gliny

Domy z gliny są przede wszystkim ekologiczne oraz niemal całkowicie biodegradowalne. Ponadto możemy dowolnie kształtować ich bryłę. Z gliny mogą powstać zarówno domy tradycyjne, jak też te o nieregularnych kształtach. Mają również dobrą akustykę. Materiał ten zapobiega elektrostatycznemu naładowywaniu się obiektów.

Zaletą gliny jest to, że akumuluje ciepło, wchłania i oddaje wilgoć, dzięki czemu wewnątrz panuje klimat przyjazny dla naszego organizmu. Idealnie sprawdzi się dla alergików, bowiem glina w znacznym stopniu eliminuje kurz. Zapobiega też powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. W pomieszczeniach nie rozwijają się grzyby czy pleśń. Dzięki grubym ścianom w lecie nie jest gorąco, a w zimie zimno.

W przypadku domów z gliny i słomy mają one świetne parametry izolacyjne. Glina zwykle pełni rolę tynku dla słomy lub gwarantuje jej spajanie z innymi materiałami. Wykorzystywane są trociny, wióry drewna, keramzyt. Glina może być uzupełniana piaskiem. Wtedy konieczna jest dodatkowa izolacja termiczna.

Nie bez znaczenia jest to, że domy z gliny można budować dość szybko, a same materiały są tańsze niż w przypadku tradycyjnych domów. Na uwagę zasługuje też wyjątkowa estetyka budynków.

Wady glinianego budulca

W Polsce z uwagi na małą popularność tego materiału problematyczne może okazać się znalezienie dobrego i sprawdzonego wykonawcy. Z uwagi na nieodporność na wodę tego materiału, trzeba szczególnie uważać zakładając instalację wodną. Podczas budowy czynnikiem, który musimy brać pod uwagę jest pogoda. W przypadku gliny ściany powinny być dość grube – 50-60 cm, co wpływa na wielkość powierzchni użytkowej. Jest to szczególnie ważne przy małej działce. Należy położyć trzy warstwy o grubości około 7 cm. Musimy pamiętać, że poszczególne warstwy powinny być całkowicie suche. Podczas budowy trzeba szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie przeciwpożarowym, bowiem kostki zawierające słomę na pierwszym etapie prac nie są zabezpieczone przed ogniem.

Technologia budowy

Generalnie w przypadku domów z gliny zastosowanie mają dwa rodzaje technologii. W przypadku pierwszej wykorzystuje się szkielet konstrukcyjny ze stali, drewna albo z prefabrykowanych elementów żelbetowych. Następnie szkielet ten jest wypełniany lekką gliną – np. gliną ze słomą.

Do wykonania ścian można też zastosować glinę konstrukcyjną, która jest mieszanką gliny i dodatków. Świetnie sprawdzą się zarówno te organiczne, jak i nieorganiczne. Dzięki temu ściany nie pękają. W przypadku dodatków powinny być one nie tylko wytrzymałe, ale też wyróżniać się minimalną kurczliwością. Można ubijać glinę w szalunkach, jak też wykorzystać gotowe gliniane bloczki. Ściany z bloczków mogą być dodatkowo ocieplone lekką gliną lub wełną mineralną. Jeśli w domu przewidziane jest poddasze wówczas warto wykorzystać do ocieplenia wełnę celulozową.

Właściwe otynkowanie domu zapewnia mu dobrą termoizolacyjność. Dzięki glinie można dobrać różnorodne faktury ścian, a także tworzyć takie bez ostrych krawędzi.

Dom z gliny musi posiadać odpowiedni dach, który będzie ognioodporny, Producenci kostek ze słomy zapewniają, że dzięki ich sprasowaniu znacznie ogranicza się palność tego materiału. Można też wykorzystać wszelkie pokrycia stosowane w tradycyjnych domach. Szczególnie popularna jest dachówka ceramiczna. Więcej o wyborze dachówek możecie przeczytać tutaj.

Dom z gliny a dom tradycyjny – koszty budowy i eksploatacji

Ceny domów z gliny i słomy zależą od ich rozmiarów. Najtańsze są proste bryły, droższe te skomplikowane. Wybierając ten rodzaj domu mniej zapłacimy za materiały, ale więcej za robociznę. Szacuje się, że koszt domu z gliny i słomy jest porównywalny do domów murowanych. Należy podkreślić, że budynki gliniane są jednak tańsze w utrzymaniu – aby we wnętrzu było ciepło zimą potrzeba znacznie mniej energii, dzięki czemu ograniczamy wydatki na ogrzewanie.

Domy z gliny i słomy wciąż nie są w Polsce popularne, jednak niewątpliwe zalety tej technologii mogą sprawić, że to się niebawem zmieni.

Autor: Monika Borkowska-Szmit