Co musisz wiedzieć o grzejnikach?

2019-05-29T15:03:17+02:0013 czerwca, 2019|

Szpetne kaloryfery psujące wygląd wnętrza to już przeszłość. Dziś na rynku dostępne są grzejniki wykonane z różnych materiałów, w klasycznych lub fantazyjnych wzorach, o różnej powierzchni grzewczej. Ich wybór należy przemyśleć jeszcze przed wykonaniem instalacji c.o. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na cały system grzewczy jednego producenta. Wtedy nie będziemy mieli problemu z kompatybilnością poszczególnych elementów.

Jak wybrać grzejniki?

Aby kaloryfer był nie tylko efektowny, ale przede wszystkim efektywny należy właściwie dobrać jego moc. Trzeba pamiętać, że rozmiar wpływa na ilość dostarczanego ciepła. Co istotne, zupełnie inne jest zapotrzebowanie na nie w kuchni, inne w łazience czy pokoju.

Wybierając grzejnik warto też brać pod uwagę to, czy będzie ogrzewał pomieszczenie, czy jedynie je dogrzewał, a także ewentualną funkcję suszenia.

Moc grzejnika zależy również od izolacji budynku. Jeśli jest on dobrze izolowany, a straty ciepła są niewielkie, wtedy możemy wybrać kaloryfer o niższej mocy. Standardowo przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło waha się od 60 do 200 W na każdy m2. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, którzy pomoże nam dobrać optymalną moc. Co warto podkreślić, zapotrzebowanie na ciepło jest inne w każdym domu.

Rodzaje grzejników

Dużą popularnością cieszą się grzejniki płytowe. Świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Ich moc grzewcza zależy od powierzchni płyty czołowej. Pozwalają na oszczędności w zużyciu energii.
Chętnie wybierane są też grzejniki członowe. To połączone ze sobą żeberka. Pozwalają one na precyzyjny dobór mocy.

Z kolei grzejniki drabinkowe doskonale sprawdzą się do łazienek. To system poziomych rurek, które są podłączone do kolektora. Taki układ pozawala m.in. na suszenie ręczników.

Natomiast grzejniki konwektorowe wykonane są z miedzianych rur zakrytych blachą i umieszczanych w obudowie. Ta ostatnia nie pełni funkcji grzewczej. Ciepło przekazywane jest w większości przez konwekcję.

Grzejnik stalowy, aluminiowy, a może żeliwny?

Z uwagi na tworzywo, z jakiego zostały wykonane wyróżnić możemy grzejniki stalowe, aluminiowe oraz żeliwne. Te pierwsze są najpopularniejsze, przede wszystkim z uwagi na wielość dostępnych modeli oraz estetyczny wygląd. Mogą one mieć niewielki rozmiar przy dużej mocy. Do tego szybko się nagrzewają i stygną. Niestety, są przy tym podatne na złą jakość wody. Najczęściej to grzejniki płytowe składające się od jednej do trzech płyt. Wadą tego rodzaju kaloryferów jest możliwość korodowania, zwłaszcza jeśli do instalacji będzie dostawał się tlen. Nie zaleca się stosować ich w instalacjach otwartych.

Z kolei grzejniki aluminiowe mają budowę członową i niewiele ważą. Nie są jednak tak popularne jak te stalowe Cechuje je żeberkowa budowa. Do ich produkcji stosuje się stopy aluminium z krzemem czy miedzią. Gładka powierzchnia grzejników ułatwia ich czyszczenie. Szybko się nagrzewają i są odporne na korozję. Tego rodzaju kaloryfery świetnie sprawdzą się zarówno w instalacjach otwartych, jak i zamkniętych. Ich zaletą jest łatwość w montażu i dobre przewodzenie ciepła. Są tańsze od tych stalowych, ale mniej odporne na uszkodzenia.

Natomiast grzejniki żeliwne są coraz rzadziej wybierane. Cechuje je duża odporność na korozję. Są też trwałe. Jednak stosunkowo wolno reagują na zmiany temperatury. Wolno się nagrzewają i wolno oddają ciepło. Często mają dużą masę.

Grzejniki dekoracyjne

Obecnie grzejniki obok swojej tradycyjnej funkcji grzewczej pełnią również funkcję ozdobą. Wykonane najczęściej ze stali, świetnie sprawdzą się one zarówno w pokoju, jak i łazience. Dostępne są w różnych kształtach oraz kolorach. Warto jednak nie kierować się tylko ich wyglądem, ale też wybrać odpowiednią moc. Z uwagi na walory estetyczne grzejniki ozdobne są zdecydowanie droższe od pozostałych. Wybierając ogrzewanie warto też rozważyć montaż grzejników kanałowych, o czym pisaliśmy tutaj. 

Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Wybierając kaloryfer do łazienki trzeba pamiętać, że poza oczywistą funkcją grzewczą będzie on najprawdopodobniej wykorzystywany do suszenia. Generalnie tego rodzaju grzejniki mogą być wodne, czyli zasilane z centralnego ogrzewania, elektryczne czyli zasilane przy użyciu grzałki elektrycznej, a także wodno-elektryczne, które pozwalają podczas sezonu grzewczego na wykorzystanie centralnego ogrzewania, a w poza nim wykorzystywana jest sieć elektryczna.

Gdzie umieścić grzejnik?

Nie bez znaczenia jest też miejsce zamontowania grzejnika. Warto to zrobić na ścianie pod oknem, bowiem tam są największe straty ciepła. Jeśli zabudujemy grzejnik wówczas może się okazać, że będziemy potrzebować większej mocy.

W ofercie znajdują się zwykle grzejniki z oznaczeniami: 75/65/20°C oraz 90/70/20°C. Pierwsza cyfra oznacza temperaturę zasilania, druga temperaturę powrotu, a trzecia temperaturą wewnątrz pomieszczenia. Ważna jest też temperatura jaką chcemy uzyskać w konkretnym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że o ile w pokoju wystarczy nam maksymalnie 20°C, o tyle w łazience powinna być ona o kilka stopni wyższa.

Współczesne grzejniki mogą nadać wnętrzom charakteru, albo wtopić się w nie. Wszystko zależy od naszych preferencji w tym względzie. Ponad wszystko jednak powinniśmy kierować się mocą grzewczą.

Autor: Monika Borkowska-Szmit

Przejdź do góry